Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stan kompletnego nieodczuwania emocji

Od pewnego czasu w ogóle nie odczuwam żadnych emocji. Nic, totalna pustka. Zawsze na mnie wszystko działało, i to mocno: strach, gniew, złość. Teraz kompletnie nic nie odczuwam, ani radości, ani smutku. Nic na mnie nie działa. Takie życie bez emocji jest nie do zniesienia. Jestem jak jakiś robot. Próbowałam się zdenerwować, rotkliwiać zdjęciami chomików, ale nic nie działa. Gdzie mogę udać się po pomoc? Czy taki stan kompletnego nieodczuwania emocji jest możliwy?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Witam serdecznie,

poleciłabym konsultację u lekarza psychiatry bądź ewentualnie u psychologa. Pisze Pani o tym, że brak emocji występuje od jakiegoś czasu, oczywiście trudno po tak krótkiej informacji o diagnozę ale warto byłoby się skonsultować z lekarzem psychiatrą, bo mogą być to choćby objawy depresji, chociaż przyczyna może być też inna, w każdym razie zalecam konsultacje u lekarza. Pozdrawiam.

Psycholog posiadający specjalizację z psychologii klinicznej oraz neuropsychologii.
0

Witam,

Jak najbardziej stan, który Pani opisuje może być możliwy. Najczęściej spowodowany jest "zamrożeniem" emocji. Poczucie pustki wynika z pewnego rodzaju wypalenia - tak dużo przeżywaliśmy, że w pewnym momencie zadziałał mechanizm obronny, który mógł spowodować odcięcie od emocji. Negatywna strona tego mechanizmu polega na tym, że oprócz przykrych emocji które czuliśmy również przestajemy odczuwać radość i energię z otaczających nas rzeczy i sytuacji. Towarzyszy nam wtedy pustka, która zaczyna być uporczywa i niepokojąca, gdyż osoba czuje się dosłownie jak robot, a co za tym idzie przestaje odnajdywać sens nawet w sferach życia, które wcześniej były dla niej atrakcyjne. Jest to pewnego rodzaju strategia radzenia sobie z emocjami ale nie przynosząca tak na prawdę ulgi.
Proponowałabym spotkanie z psychoterapeutą aby zobaczyć z jakich powodów uruchomiła Pani tą strategię i nauczyła się inaczej radzić sobie z sytuacjami wywołującymi u Pani silne emocje.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
0

W takiej sytuacji warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą. Podobne objawy mogą być zarówno wynikiem stresu, przemęczenia jak i poważniejszych zaburzeń (depresji, nerwicy, zab osobowości). Diagnostyka umożliwi podjęcie decyzji odnośnie dalszej pomocy.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy