Stan po chorobie uveitis a sposób na dalsze życie

3 tygodnie temu zachorowałam na uveitis. byłam w szpitalu teraz jestem na sterydach encorton. przyczyna choroby nie znana wyniki w normie a stan zapalny w organizmie był ostry. martwi mnie cała ta sytuacja i co będzie dalej. Proszę o jakieś porady jak żyć w trakcie kuracji i wogóle z taką choroba? ponoć lubi się wracać zapalenie błony naczyniowej. pozdrawiam.

roszę porozmawiać z Lekarzmi leczącymi, poczytać o chorobie w internecie
Może wystąpić tylko raz i nigdy nie powrócić; sporadycznie tylko nawroty
Dobrze, że jest Pani leczona w szpitalu, fachowo
Pozdrawiam

Witam,
W przypadku uveitis zalecana jest dieta o kaloryczności odpowiadającej Pani zapotrzebowaniu dobowemu, uzależnionemu od masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Niestety nie podaje Pani żadnych danych o parametrach ciała ani o sposobie odżywiania. Dieta powinna być bogatobiałkowa, dostarczać odpowiednią ilość wapnia, wit.D, tłuszczów omega-3. Wszystkich tych składników dostarczają ryby morskie (wapnia te zjadane z ośćmi, choć nie należy przesadzać, ponieważ są bardzo tłuste), do tego chude mięsa i wędliny, twarogi półtłuste, warzyw powinno być w diecie więcej niż owoców, masło zamiast margaryn. Należy stosować lekkostrawne techniki przyrządzania potraw: gotowanie, pieczenie bez tłuszczu, gotowanie na parze, unikać soli. Oliwa z oliwek do sałatek, olej do przyrządzania potraw w niewielkiej ilości. 5 posiłków dziennie należy spożywać regularnie co 3 godziny. Wypijać 1,5 -2 litry wody dziennie (małymi łyczkami). Aby dostosować kaloryczność diety do Pani zapotrzebowania zalecam odwiedzić dobry gabinet dietetyczny w celu wykonania pomiaru składu ciała. Zapraszam również do kontaktu.
Pozdrawiam, Anna

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, prosze wzbogacić dietę w kwasy omega-3 ( ryby morskie), orzechy, migdały oraz antyoksydanty które działają przeciwzapalnie: dużo warzyw, owoców. Produkty działające przeciwzapalnie : czosnek, cebula.
Pozdrawiam serdecznie