Proszę Pani,
Śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem silnie oddziałującym na emocje. jeśli wcześniej nie miała Pani podobnych doznań, to możemy je powiązać z tym traumatycznym wydarzeniem. Wobec tego, można mieć nadzieję, że te stany są przejściowe. Gdyby nie mijały, a uważała by Pani, że jakość życia cierpi na tym. Można skorzystać z konsultacji z psychologiem.
Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski
Witam. Czasami tak jest, że gdy umiera ktoś bliski zaczynamy sie bardzie zastanawiac nad śmiercia. Smierć szwagra -wypadek-prawdopodobnie uderzyła w Pani poczucie bezpieczenstwa i spowodowała, ze zaczeła Pani wiecej myślec o nieuchronnosci śmierci i jej nieprzewidywalności. Problem polega na tym, że te myśli sa bardziej katastroficzne niz byśmy tego sobie życzyli, bo wprowadzaja Pania w stan zagrozenia. Wydzielaja sie hormony stresu, zmienia sie Pani oddech-stad te bóle, zaczyna Pani coraz wiecej czasu poświecac tym myślom i je analizowac itd.
Terapeuta poznawczo behawioralny potrafi popracowac nad tymi myślami, Kilka-kilkanascie sesji powinno postawic Pania na nogi i obejdzie sie bez łykania leków.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam
Pisze Pani o lęku przed śmiercią, o lęku związanym z odchodzeniem bliskich osób. Warto skorzystać z psychoterapii podczas której mogłaby Pani wspólnie z psychoterapeutą opracować sposoby radzenia sobie z lękiem, też oczywiście mogłaby Pani go zrozumieć.
pozdrawiam
Anna Suligowska
Witam
Leki działają znosząc objaw - czyli lęk. Nie rozwiązują problemu. Problem lęku przed śmiercią musi Pani sobie przepracować. Od śmierci Pani szwagra minęło już około 9 miesięcy - myślę, że dobrze by było żeby skorzystała Pani z pomocy psychologa.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak
Witam. Nagła i tragiczna śmierć bliskiej osoby jest wydarzeniem traumatycznym. Oznacza to, że może powodować bliskie i odległe skutki psychiczne w postaci objawów nerwicowych lub/i depresyjnych. Leczenie farmakologiczne jest w tej sytuacji jedynie leczeniem objawowym (to trochę tak jakby bóle zęba leczyć Apapem). Pomaga, ale tylko na czas działania leków. Leczeniem skutecznym może okazać się psychoterapia. Pozdrawiam
Witam. Opisała Pani bardzo nasilone objawy nerwicowe. Proszę się zgłosić na konsultację psychoterapeuty. Leczeniem pierwszego wyboru (jeżeli potwierdzi się diagnoza nerwicy) powinna być psychoterapia, jednak na pewnym etapie leczenia może też być pomocne wsparcie farmakoterapii. Pozdrawiam
Marta Dzekanowska
Witam. Zachęcam do wizyty u psychiatry oraz zajecia się sobą na psychoterapii z psychoterapeutą.
Magdalena Brabec
Dzień Dobry,
Pani potrzebna jest psychoterapia lekarz rodzinny może dać Pani skierowanie na psychoterapię w ramach NFZ. Dodam jeszcze, że im dłużej będzie Pani odwlekać spotkanie z psychoterapeutą tym stan ten utrwala się. Tabletki są tylko rozwiązaniem w zakresie objawu a nie przyczyny. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie z lękiem przed śmiercią? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak odnaleźć równowagę po śmierci bliskiej osoby? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
- Obniżenie nastroju i brak radości – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Paniczny strach przed śmiercią u 23-letniej osoby – odpowiada Mgr Marta Widera-Kędryna
- Stany lękowe dotyczące dziecka – odpowiada Mgr Magdalena Tylko
- Jak poradzić sobie z emocjami po śmierci męża? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Napady duszności, lęk przed śmiercią – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Stany lękowe a Pramolan – odpowiada Mgr Mirosława Kamola-Olszewska
- Nerwica lękowa po śmierci bliskiej osoby – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ
Psycholog - kim jest i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba posiadająca odpowiednie wykszta
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych