Stękanie i napinanie się podczas jedzenia przez niemowlaka

Witam. Moj 2 miesieczny maluszek placze stęka spina sie wygina i robi sie czerwony podczas jedzenia lub tuz po zjedzeniu. Karmie go piersia i nie dokarmiam MM. Wypróżnianie sprawia mu wysilek przyczym czasem nawet sie poci...Takie stany ma od 3 tygodni czy to minie samo? czy to są tzw. kolki niemowlęce? czy jest to spowodowane moja dieta tzn. czy to co zjem wplywa na jakosc mleka? czy jest to powód do niepokoju? prosze o odpowiedz. Pozdrawiam Sylwia.

Lek. Tomasz Budlewski

kolka to napadowy, niedający się ukoić płacz lub krzyk dziecka, najczęściej pojawia się okoo 3 tygodnia i mija po 3 miesiacu. utrzymuje się co najmniej przez 3 godziny w ciągu doby (chodzi o łączny czas płaczu w ciągu doby, a nie o ciągły płacz przez 3 godziny), występuje minimum 3 razy w tygodniu,
pojawia się co najmniej w jednym tygodniu, rozpoczyna się zwykle w godzinach popołudniowych lub wieczornych, często towarzyszy mu zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek i wzdęcie brzucha, a niekiedy także większa niż zazwyczaj ilość wydalanych gazów. Zatem nie sądze by była to kolka. Byc może to kryzys laktacyjny
(najczesciej wsytepuje w 6 tyg, 3,6,9 miesiacy zycia), który powinien wkrótce minąc. Jeśli problem nie ustapi prosze udac sie do lekarza.