Stosowanie leków na nerwicę i brak motywacji

Witam. Mam 21 lat. od 2 lat biorę leki na nerwice (najpierw sulpiryd,zotral,pramolan,potem citabax40, spamilan, doxepin,aktualnie paroxinor 20 i xanax 0.25 dorywczo. Moim problemem jest ciągły brak chęci do czegokolwiek. Spałbym całymi dniami, nic mi się nie chce. Mam trudną sytuację w domu i często bywały napady lęku, aktualnie sie zmniejszyły, ale został lęk przed podróżą, boje sie gdziekolwiek jechać. Jak sobie z tym radzić. Czy jakieś witaminy pomogą zmniejszyć ciągłe zmęczenie i senność ?

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Witam
Moim zdaniem ciągłe zmęczenie i senność są spowodowane nadmiarem leków. Nerwica jest chorobą, którą leczy się przede wszystkim psychoterapią. Farmakoterapia może być stosowana przy bardzo silnych objawach, które utrudniają swobodne funkcjonowanie, ale nie powinno się rezygnować z psychoterapii. Nie pisze Pani o tym, czy chodzi Pani do psychoterapeuty, więc prawdopodobnie nie. Powinna się Pani jednak tam udać. Branie leków w takich ilościach nie rozwiąże Pani problemów, ponieważ przy leczeniu nerwicy podstawowym warunkiem jest poznanie przyczyny zaburzenia.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Dzień Dobry,
W przypadku psychogennego podłoża objawów a taka jest przyczyna nerwicy metodą z wyboru jest psychoterapia. Proszę porozmawiać o dostępności psychoterapii w ramach NFZ dla Pani z lekarzem psychiatrą. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Warto rozpocząć psychoterapię. Jest to najlepszy sposób radzenia sobie z lękiem i nerwicą. Farmakoterapia jest konieczna, jednak niewystarczająca. Działa bowiem tylko na objawy, a nie na przyczyny zaburzeń. Chodzi bowiem o nauczenie się nowych, bardziej adaptacyjnych sposobów radzenia sobie w życiu, zmianę dotychczasowych schematów i zachowań. To pomoże w pozbyciu się lęków, apatii, anhedonii.