Stosowanie leku Mobemid a odżywianie

Witam czy przy stosowaniu leku depresyjnego z grupy MAO(mobemid) nie powinienem wgl jest produktów zawierajacych tyramine?? czy moge normalnie jesc banany pomidory itp ale nie w jakis wielkich ilosciach?? i czy mozna np czasami wypic jedno piwo? bo lekarz psychiatra nic mi o tym nie wspominał przepisujac ten lek

Witam,
Przy terapii moklobemidem należy unikać pokarmów zawierających tyraminę, nie ma jednak bezwzględnego zakazu ich spożywania, szczególnie w malej ilości.
Nie wolno natomiast pić alkoholu w jakiejkolwiek ilości.
Pozdrawiam

Witam,

powinno się unikać spożywania produktów zawierających bardzo duże ilości tyraminy z uwagi na ryzyko zespołu serotoninowego.
Takimi produktami są m.in.: salami, pepperoni, sery dojrzewające (cheddar, ementaler, camembert, brie, blue), ryby (marynowane, solone, wędzone), wątróbka z kurczaka, sos sojowy, kawior, kiełbasa bolońska, koncentrat mięsny (w sosach lub zupach), awokado, przejrzałe banany, czekolada, suplementy z drożdży, ekstrakt drożdżowy, kofeina (w dużych ilościach), wino chianti. Niewielkie ilości bananów (nie przejrzałych) oraz pomidorów nie powinny być problemem.
Co prawda nie stwierdzono interakcji mobemidu z alkoholem- jednak zaleca się raczej unikania jego spożywania w czasie leczenia.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl