Stosowanie leku Tobradex i wybielanie zębów przy leku sterydowym

Witam. Od tygodnia przyjmuję doustnie Encorton z powodu (prawdopodobnie) kolejnego rzutu SM w postaci zapalenia nerwu odwodzącego (diplopia podczas patrzenia w stronę prawą). Czy podczas leczenia mogę bez obaw stosować Tobradex (przepisany przez okulistę ze względu na cechy stanu zapalnego spojówek)? Ponadto, czy wybielanie zębów żelem Opalescence 16% podczas tej sterydoterapii będzie bezpieczne? Czy sterydy w połączeniu z wybielaniem nie osłabią w jakiś sposób uzębienia? Z góry dziękuję za odp

Sterydy są lekami o bardzo szerokim zakresie działania. Oddziałują między innymi na strukturę kolagenową i kostną. Jest nawet jednostka chorobowa o nazwie osteoporoza posterydowa, co charakteryzuje się zmniejszonym uwapnieniem kości i ich nieprawidłową strukturą. Sterydy wpływają również na wchłanianie wapnia w jelitach, co również ma wpływ na procesy mineralizacji. Generalnie nie wchodząc w szczegóły w trakcie leczenia sterydami odradzam wybielanie zębów.