Witam... proszę porozmawiać o tym problemie z lekarzem rodzinnym. Być może niezbędna będzie konsultacja u psychologa lub psychiatry dziecięcego. W dziale informacji regionalnego NFZ może się Pani dowiedzieć, gdzie specjaliści z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży przyjmują najbliżej Pani zamieszkania. Lekarz rodzinny też zresztą będzie to wiedział.Pozdrawiam..
Dzień dobry!
Proszę razem z dzieckiem zgłosić się do psychologa i/ lub psychiatry specjalizujących się w pracy z dziećmi.
Pozdrawiam!
Witam,
objawy u Pani córki najprawdopodobniej są pochodną tego co dzieje się z Panią i/lub w rodzinie. W tzw. podejściu systemowym do problemów natury psychologicznej , uznaje się, że objaw nie należy do dziecka i nie wynika bezpośrednio z jego osobistych, indywidualnych problemów, a jest efektem procesów zachodzących w członkach rodziny i całej rodzinie. W mojej praktyce zawodowej przekonałam się wielokrotnie, że tak właśnie jest. Dlatego moja rada jest taka, aby udała się Pani na konsultację do psychoterapeuty, najlepiej całą rodziną. Oczywiście nie neguję, że Pani córka może przeżywać jakiś indywidualny kryzys, jest w okresie dojrzewania,musi uporać się z wyzwaniami tego okresu. Być może coś niedobrego dzieje się w szkole? Ale też proszę odpowiedzieć sobie na pytanie, jak Pani się ostatnio czuje, jak to jest, kiedy córka nie idzie do szkoły? Tak czy inaczej wystrzegałabym się upatrywania problemu w dziecku i próbowała szerzej zobaczyć i zrozumieć sens jej zachowania, lęku.
Życzę wszystkiego dobrego.
Witam Panią, proponuję zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w której można zdiagnozować problemy u córki. W wielu poradniach prowadzona jest terapia rodzinna, grupy wsparcia dla młodzieży oraz psychoterapia indywidualna i/lub grupowa . Propozycję pomocy zasugeruje psycholog po konsultacjach z córką i z rodzicami. Pozdrawiam
Szanowna Pani
Przyczyn stanu Pani córki może być wiele, jakkolwiek już po części zdefiniowała Pani problem. Napisała Pani, że może on mieć źródła w sytuacji szkolnej. Dla dokładnego zdefiniowania problemu i możliwości jego likwidacji konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub z psychologiem. Obydwoje to specjaliści i na pewno profesjonalnie podejdą do Pani córki i odnajdą przyczyny jej niepokojącego stanu. Nie należy zwlekać z umówieniem się na termin, ponieważ odwlekanie spowoduje jedynie nasilenie objawów, a nie rozwiązanie opisanej przez Panią sytuacji trudnej.
Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia pomocy.
Ilona Ciżewska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lęk i fobia szkolna u 11-latki – odpowiada mgr Katarzyna Binder
- Stany lękowe i lęk przed samotnością u dziecka – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problemy wychowawcze z 13-letnią córką – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Bunt i agresywne zachowanie 14-latki – odpowiada Mgr Jacek Sochacki
- Wymioty na tle nerwowym u dziecka – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Omamy: dziwne zjawy i ludzie bez twarzy – odpowiada Dr Ewa Bujoczek
- Strach przed wychodzeniem z domu u 14-latki – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Tęsknota dziecka do ojca – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Stach dziecka przed szkołą a nauczanie indywidualne – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Depresja u 12-letniego dziecka – odpowiada mgr Katarzyna Binder
artykuły
Poradnia psychologiczna dziecięca i dla dorosłych - kiedy się udać?
Poradnia psychologiczna jest placówką, z pomocy i
Terapia dopasowana do dziecka daje najlepsze efekty
Terapia środowiskowa jest szybkim i skutecznym spo
Państwo porzuca niepełnosprawnych. Granicą jest wiek
Padaczka lekooporna i głęboki autyzm nie pozwalają