Strach przed niepowodzeniami, brak dystansu i paraliżujący stres u 22-latki

Witam. Nie wiem, jak zacząć opisywanie swojego problemu... Po prostu zbyt bardzo się wszytskim przejmuje. Do tego stopnia, że nie potrafię prawidłowo funkcjonować. Od paru lat jestem w szczęśliwym związku, mimo to cały czas obawiam się, że się rozstaniemy. Studiuje. Kiedy zdarza się, że czegoś nie zdam od razu mam wizje że na pewno mnie wyrzucą, że sobie nie poradzę Mogłabym wymieniać tak nadal. Brak mi dystansu. Nie śpię po nocach paraliżuje mnie stres. Nie chce nikogo zawieść.Jak sobie radzić?

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Dzień Dobry
Problemy, które Pani opisuje wymagają głębszego rozpoznania. Musi istnieć jakaś przyczyna tego, że tak bardzo się Pani wszystkim zamartwia. Ale ta przyczyna nie leży po stronie tego co może się przydarzyć, ale jest w Pani. W Pani wewnętrznych nierozwiązanych dylematach. Radzę Pani aby udać się do specjalisty, najlepiej psychoterapeuty. Ten rodzaj leczenia, właśnie psychoterapia, jest najbardziej skuteczny w poradzeniu sobie z tego typu problemami.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Agata Dusza

Witam
Tak jak słusznie Pani napisała brakuje Pani dystansu. Ważne jest żeby spróbować podzielić sobie problemy w zależności od stopnia ważności - nie wszystkie wymagają takiej samej uwagi i troski z Pani strony. Warto również korzystać ze swojego doświadczenia, które jest skarbnicą wiedzy o tym jak do tej pory radziła sobie Pani z problemami( na ile była Pani skuteczna). Jeśli nie będzie Pani nadal potrafiła radzić sobie z tym problemem sama - proponowałabym rozważenie możliwości skorzystania z pomocy psychologa
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak