Strach przed nieutrzymaniem moczu

Mój problem zaczął się około 3 lata temu kiedy przy omdleniu hmm "zmoczyłam się". Zaczęłam o tym myśleć intensywniej jakiś rok temu wstecz i myślę o tym do tej pory. Co chwila korzystam z toalety, mimo że z moim pęcherzem jest wszystko okej-badałam się niedawno. Dostaję ataku paniki jak nie ma wc w pobliżu. Gdy wychodzę z domu boję się że nie utrzymam moczu. Mam uczucie, że ciągle chce mi się siku.To jest straszne. W domu nie odczuwam lęku. Do kogo mogę się udać by pomógł mi rozwiązać problem?

W czasie omdlenia mięśnie ciała, w tym zwieracze cewki moczowej i odbytu rozluźniają się i może dojść do wypływu moczu, jednak nie świadczy to o żadnej patologii. Tak jak napisała Pani Magdalena, jest to problem raczej na tle psychologicznym, na pewno wskazane jest udać się do psychologa lub psychiatry, można również skorzystać z profesjonalnej poradni uroginekologicznej, gdzie powinna być kadra wyszkolona m.in. w prowadzeniu terapii behawioralnej przy naglącym nietrzymaniu moczu. Może też pomóc badanie sprawności mięśni dna miednicy, aby miała Pani pewność, że fizycznie nie ma żadnych zaburzeń mogących spowodować popuszczanie.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
odpowiadając na Pani pytanie zachęciłabym Panią do spotkania z psychologiem i rozmowę na ten temat. Jeśli wykluczyła Pani medyczne podłoże i jak przedstawia Pani w tym krótkim opisie, nie ma racjonalnych podstaw by obawiała się Pani podobnej sytuacji, objawy mogą mieć podłoże lękowe.
Pozdrawiam
M. Prus

Witam, myślę, że warto dla uspokojenia się udać do urologa. Aby od strony organicznej wykluczył chorobę. Przekona się wówczas Pani, lęk jest bezpodstawny. A także do psychologa, aby zająć się "swoimi" obawami. Lęk musi mieć swoje podstawy. Warto je przepracować.

Witam ... pisze ani o stosunkowo częstym problemie, głównie u kobiet, połączonym z przeżywaniem niepokoju i lęku. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą w Poradni Leczenia Nerwic lub Poradni Zdrowia Psychicznego. Konieczna pewnie będzie konsultacja u psychiatry, który być może zaproponuje farmakoterapię i skieruje do psychoterapeuty. Proszę zapytać w dziale informacji Narodowego Funduszu Zdrowia, w oddziale regionalnym, gdzie najbliżej Pani miejsca zamieszkania może Pani skorzystać z pomocy i jak długie są kolejki. Pozdrawiam.