Szok kulturowy i niestabilność emocjonalna

Pytanie dotyczące problemów bliskiej osoby. Mężczyzna po 30. Jako dziecko z rodzicami wyjechał za grancice, tam mieszka, pracuje i studiuje. Od wieku 20-28 lat robił to w Polsce. Jest to osoba z wyższym wykształceniem, inteligentna. Ma bardzo duże problemy w stosunkach z kobietami. Jest niestabilny emcjonalnie, niezrównoważony, czesto agresywny, nigdy fizycznie. Uzależniony od alkoholu. Nieprzyjemny w stosunkach miedzyludzkich. diagnoza szok kulturowy. Trafna?

Dzień dobry. Trudno w tym miejscu o diagnozę, ze względu na zbyt małą ilość informacji. Zachowania czy postawy o których Pani pisze, mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Rozumiem, że skoro jest to bliska dla Pani osoba, cała sytuacja jest dla Pani trudna. Na początek warto spróbować szczerej rozmowy, o tym co Pani czuje, bez wzajemnego obwiniania i diagnoz. Warto też podkreślić w jaki sposób zachowanie tej osoby wpływa na Państwa wzajemne relacje. Być może będzie to początek zmian. Pozdrawiam serdecznie!

Niejasne to Pani pytanie:
- to Polak, który wyjechał jako dziecko za granicę z rodzicami ?
- w wieku 20 lat wrócił do Polski gdzie uczył się i pracował do 28 roku życia
- od dwóch lat mieszka za granicą ?
- gdzie za granicą ?

Pisze Pani, że jest uzależniony od alkoholu - to nie jest szok kultorowy tylko choroba alkoholowa, alkoholizm. To tłumaczy też zaburzenia jego nastroju.
Pozdrawiam serdecznie

Nie stawiałabym tego typu diagnoz. Na pewno nie na własną rękę (lecz należy sprawę skonsultować ze specjalistą), a po drugie - opisane objawy są na tyle niespecyficzne, że mogą być objawem depresji, zaburzęń lękowych, chronicznego stresu, zaburzeń osobowości itd...Zatem - jeśli opisywany mężczyzna będzie potrzebował diagnozy i terapii - niech zgłosi się do psychologa. Pozdrawiam