Test transformacji blastycznej limfocytów dla rocznego lub 22-miesięcznego dziecka

Test Transformacji blastycznej limfocytów /wykonac można w instytucie matki i dziecka/ - Słyszałam o kontrowersjach związanych z tym badaniem - czy warto poddać temu badaniu roczne lub 22 miesięczne dziecko w celu ustalenia alergii na mleko, gluten, inne? Proszę o odniesienie się dość precyzyjne a nie odesłanie mnie do pediatry itp. PS. Dziecko ma niejednoznaczne objawy alergii lub ich w ogóle nie ma. ponoć ewentualna alergia, nawet bez objawów może ptowarzyszyć do nowotworow/u matki ziarnica

Lek. Tomasz Budlewski

Moim zdaniem raczej nie. Z diagnostyką alergii jest tak, że lepiej poczekać aż dziecko podrośnie. Wyniki są mało miarodajne w tym wieku. Zresztą dzieci często "wyrastają" z alergii wraz z wiekiem. Z reguły jeśli chodzi o pokarmy to pozostaje metoda prób i błędów tzn. jeśli po wprowadzeniu pokarmu pojawiają się niepokojące objawy odstawia Pani dany produkt i jeśli objawy ustępują to możliwe że właśnie ten produkt uczula dziecko. Jednak należy to robić pod okiem lekarza zwłaszcza jeśli chodzi o mleko! Nie rozumie natomiast o co chodzi w ostatnim zdaniu? Alergia nie prowadzi do nowotworów (jeśli o to Pani pyta)