Treningi na siłowni na rzeźbę a odżywianie i suplementacja

Chciałbym zacząć treningi na siłowni. Jestem wysportowany (piłka nożna), mam 20 lat, 180 cm wzrostu i 65 kg wagi. Jaka byłaby odpowiednia dieta do zwiększenia efektów treningu na siłowni - głównie chodzi o rzeźbę ciała. Co z tzw. suplementacją?
20 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi przede wszystkim do utraty węglowodanów zmagazynowanych w postaci glikogenu mięśniowego. Należałoby więc zadbać o uzupełnienie tych zapasów bezpośrednio po wysiłku poprzez podaż węglowodanów prostych. W przypadku całodziennej diety, ważna jest z kolei podaż węglowodanów złożonych, z których glukoza uwalniana jest stopniowo.
Intensywna praca mięśni wymaga także odpowiedniej podaży białka wraz z dietą. Jego źródłem powinny być przede wszystkim: chude mięso, ryby, produkty mleczne.
Istnieją doniesienia, że spożycie bezpośrednio po treningu białek w połączeniu z węglowodanami (na przykład koktajl owocowy z płatkami owsianymi) jest najbardziej optymalne dla przyspieszenia regeneracji tych składników odżywczych.
Polecam szczegółowe poradniki żywieniowe dla sportowców, gdyż jest to bardzo obszerny temat, który warto zgłębić dla maksymalizacji wydajności sportowej i zapewnienia odpowiedniego odżywienia organizmu.
Zdecydowanie natomiast odradzam suplementację. Nie jest ona konieczna, a prowadzona niekontrolowanie może być przyczyną zaburzeń funkcjonowania organizmu (na przykład obciążenia nerek przez nadmiar białka).

Witam, w celu ustalenia racjonalnej diety i suplementacji radziłbym udać się do dietetyka. Z takich ogólnych rzeczy które mógłbym polecić to dieta wyskobiałkowa, 5 posiłków dziennie oraz spożywanie podczas każdego z posiłków 1g kreatyny. Ponadto proszę ćwiczyć pare razy w tygodniu, ale tylko jedną grupę mięśniową na dzień z dużymi obciążeniami i małą ilością powtórzeń
Jak coś zapraszam do gabinetu to dokładnie pod Pana ustalimy produkty oraz rodzaj treningu, aby skutecznie i bez kontuzji osiągnąć swój cel.