Trudności z werbalizowaniem myśli

Mój problem polega na tym, że często kłopot sprawia mi z definiowanie znaczenia danego słowa lub zagadnienia tzn. wiem wewnętrznie, mentalnie, co znaczy, ale mam problem z wytłumaczeniem własnymi słowami jego znaczenie. Przykładowo: bardzo lubię rozwiązywać różnego rodzaju krzyżówki i jestem w tym całkiem dobry. Jednego dnia potrafię rozwiązać kilkanaście różnego rodzaju zadań. Problem pojawia się, gdy wyrazy już wpisane do diagramu, próbuje objaśnić własnymi słowami. Pojawia się pustka w głowie, mam problem ze znalezieniem odpowiednich słów. Albo, gdy ktoś mnie o coś zapyta, chce żebym mu coś wyjaśnił np., czym jest strefa komfortu albo, co to jest fobia społeczna i jak się objawia, to, mimo, że wiele razy na ten temat czytałem, to nie potrafię w sposób jasny i klarowny przekazać własnymi słowami.. Jest tylko – tak jak wcześniej pisałem – ta mentalna świadomość a problem z werbalizowaniem tego, co czuje. Problem mam też, ze streszczeniem choćby w dwóch zdaniach rozdziału danej książki czy artykułu przeczytanego w Internecie. Po odłożeniu takiej książki jakby to, co czytałem ulatuje mi z głowy. Czym to może być spowodowane?

Powody mogą być różne. Od trudności z koncentracją, przez stres (np. w sytuacji społecznej gdzie ma się Pan wypowiedzieć), aż na problemach neurologicznych skończywszy. Proponuję udać się na konsultację do psychologa i ewentualnie neurologa, ktorzy po osobistym kontakcie i wnikliwym wywiadzie będą w stanie stwierdzić podłoże problemu i wskazać kroki zaradcze. Pozdrawiam

Witam,

Warto wykluczyć zaburzenia neurologiczne lub organiczne. Jeśli się to uda, to najprawdopodobniej mogą to być trudności natury emocjonalnej, wtedy warto udać się na konsultacje do psychologa/psychoterapeuty.

Pozdrawiam,

Dzień dobry, trudno określić poziom trudności która pan opisuje. Jeżeli to pana mocno niepokoi zachęcam do konsultacji u lekarza neurologa lub psychiatry, a jeżeli ich badania nic nie wykażą, warto udać się na konsultację psychologiczną. Pozdrawiam.