Tyję od patrzenia na jedzenie

Witam! Jestem 38-letnią kobietą, mam 156 cm wzrostu, ważę 70 kg i jestem typowym "jabłkiem". Mam siedzącą pracę i generalnie nie lubię ćwiczeń. Stosowałam różne diety - jedyna, która przyniosła efekt, to dieta 1000 kcal - schudłam wtedy 15 kg (przed dietą ważyłam 75 kg), ale mimo że nadal ją stosowałam - po około roku zaczęłam tyć. W tej chwili bardzo ograniczam jedzenie, tzn. jem wszystko, ale w małych ilościach. Porównując swoje menu do tego spożywanego przez moje współpracownice, dochodzę do wniosku, że moje porcje są "głodowe" - a mimo to tyję! Nie potrafię zrezygnować ze słodyczy, ale zjadając przykładowo drożdżówkę, rezygnuję z drugiego śniadania. Ja naprawdę odnoszę wrażenie, że tyję od patrzenia na jedzenie! Do tego dochodzi problem wzdęć i głośnej pracy jelit... Proszę o poradę i pomoc - sama nie dam rady!
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

"Boczki" związane są z typem sylwetki określanym jako jabłko (tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicy brzucha, talii) - i co istotne, osobom o takiej budowie łatwiej uzyskać zgrabną sylwetkę. Reagują one szybciej na zastosowaną dietę i ćwiczenia. Widoczny brzuszek (wzdęcia) może być także efektem nieprawidłowej, ciężko strawnej diety.

Z diety należałoby wyeliminować: napoje alkoholowe, mocną kawę i herbatę, wody gazowane, kolorowe napoje, tłuste wędliny, serki topione typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, gruszki, daktyle, czereśnie, ciasta, ciasteczka.

Wypukłość brzuszka mogą potęgować przyprawy, takie jak: ocet, pieprz, curry, papryka, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, gałka muszkatułowa czy musztarda. Podobny efekt wywołują warzywa kapustne czy czosnek, cebula, nasiona roślin strączkowych. Oleje lepiej dodawać jako element surówek, aniżeli na nich smażyć (dzięki temu będą łatwiej trawione i nie spowodują długiego zalegania w żołądku).

Wzydmanie brzucha może też występować przy nietolerancji laktozy (cukru mlecznego). Korzystne może być także zmniejszenie ilości soli dodawanej do posiłków (w celu ograniczenia zatrzymywania się wody w organizmie).

Zastosowanie może mieć także dieta niskoenergetyczna:
• wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło),
• spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (wydłużają uczucie sytości),
• włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców,
• ograniczenie dodawanego cukru,
• ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy, etc.,
• zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną, etc.),
• włączenie do jadłospisu ryb.

Przykładowe ćwiczenia na płaski brzuch to:

• brzuszki proste,
• brzuszki skośne,
• skłony w przód do siadu równoważnego,
• brzuszki na piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie),
• prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą,
• unoszenie miednicy w leżeniu na plecach,
• rowerek,
• zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Z zajęć typu fitness polecałabym:
- energy kick (z dużą ilością energicznych kopnięć i ciosów, w których wykonanie zaangażowane są mięśnie brzucha),
- zajęcia na siłowni,
- piłki (ćwiczenia wykonywane na specjalnych dużych piłkach wprawiających w stan niestabilności, którą trzeba pokonać siłą mięśni),
- postural training (ćwiczenia korygujące wady postawy, mające za zadanie zwiększyć wytrzymałość mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy, także mięśni brzucha),
- fat burner - ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową.

Prosiłabym Panią o udanie się do lekarza i wykluczenie innych, niż żywieniowe, przyczyn nadmiernej masy ciała.
Nadwaga często towarzyszy także zaburzeniom, na przykład hormonalnym (niedoczynność tarczycy). Powinna Pani wykluczyć tą ewentualność, wykonując niezbędne badania.

Pozdrawiam