Uciążliwe wzdęcia, zaparcia i ból brzucha

Witam .mam takia pytanie ,mam bardzo uciążliwe wzdęcia ,zaparcia,bol brzucha.Jak się z tym uporać?Biegam dwa razy dzięnnie staram się odżywiać zdrowo,nie objadam się.od pewnego czasu moje podbrzusze jest twarde,przedtem tego nie miałam.Waże 56 kg chociaż uprawiam sport nie chudne wręcz przeciwnie robię sie coraz grubsza.Mam ogromny brzuch i nie moge się tego pozbyć.Co mi jest ?

Z tego co Pani napisała, cierpi Pani na zaparcia spastyczne (spowodowane nadmierną kurczliwością jelit). W tym rodzaju zaparć powinna Pani ograniczyć spożycie produktów będących bogatym źródłem błonnika w postaci surowej takich jak: warzywa i owoce, warzywa strączkowe jak groch, czy fasola. Aby dostarczyć niezbędnych witamin i minerałów, a jednocześnie uniknąć bolesnych kurczy i wzdęć powinna Pani zjadać warzywa i owoce w formie gotowanej, np. warzywa na patelnie w formie duszonej, gotowana marchewka, buraczki, czy podgotowane kawałki jabłek w niewielkiej ilości wody. Z warzyw surowych dopuszczalna jest tarta marchewka surowa, czy koktajle owocowe przyrządzone przy pomocy blendera. Dodatkowo od 3-5 razy dziennie zaleca się spożywanie 1 łyżki otrąb pszennych z jogurtem lub kefirem, Jeżeli jednak po spożyciu tych produktów nastąpią wzdęcia lub skurcze - należy je ograniczyć. Generalnie powinna Pani spożywać posiłki głównie gotowane lub duszone, a unikać produktów smażonych i tłustych. Dobre będą jajka na miękko, twarożki. Dodatkowo powinna Pani unikać spożywania zbyt gorących lub zimnych produktów, gdyż mogą one wpłynąć drażniąco na jelita. Polecam też spożywanie na czczo 6-8 suszonych śliwek moczonych uprzednio całą noc.Koniecznie tez powinna Pani spożywać zupy, szczególnie z gotowanym mięsem. Dzięki temu w Pani diecie nie powinno zabraknąć składników odżywczych. Sport i ruch są jak najbardziej wskazane.