Ukruszenie zęba i próchnica

Witam. Mam problem z zębem mianowicie siódemka. Ukruszyl mi się i tej części z wierzchu zęba mam jedynie połowę Ale w część w dziąśle wydała się próchnica i to spora raczej. Moje pytanie brzmi czy w ogóle będzie możliwość odparowania takiego zęba czy zostanie mi jedynie usunięcie go i wstawienie nowego ?

Dzień dobry, jeżeli próchnica rozprzestrzeniła się głęboko poddziąsłowo, zmniesz to wyraźnie szansę na utrzymanie zęba. Tak zniszczone zęby często muszą być przelelczone kanałowo. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma perforacji w ścianach i dnie komory miazgi. Bardzo ważne jest również, żeby granica oczyszczonego ubytku była 2 milimetry ponad kantem kostnym. Jeżeli nie można spełnić tych warunków, ząb jest raczej do usunięcia. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz