Uraz okolicy odbytu

Wczoraj podczas stosunku płciowego (zwykłego, nie uprawiam i nigdy nie uprawiałam seksu analnego) uderzyłam się przez przypadek dość mocno w okolicę odbytu. Nastąpił bardzo silny, paraliżujący ból, który trwał około 10 minut, po czym ustąpił, jednak okolica ta nadal była bolesna. Dodatkowo pojawiło się delikatne krwawienie. Obejrzałam (w miarę "domowych" możliwości) to miejsce i zauważyłam dwie wąskie, podłużne ranki wyglądające jak pęknięcia (jednak to było tylko uderzenie, raczej bez możliwości rozcięcia skóry), z których sączy się trochę krwi, są umiejscowione jakby na granicy wejścia do odbytu, tzn. część rany jest wewnątrz, a część wychodzi na zewnątrz. Dookoła jest także spuchnięte i zaczerwienione miejsce. Ogólny ból nieco zelżał, lecz przy oddawaniu stolca oraz siadaniu jest nadal bardzo silny. Słyszałam o chorobie zwanej "szczelina odbytu", która charakteryzuje się czymś takim, jednak podobno jest ona spowodowana zaparciami, a nie mechanicznym uderzeniem, jakie nastąpiło w opisanym przeze mnie incydencie. Smaruję to miejsce od dwóch dni maścią Alantan, która trochę łagodzi, jednak czy może być to coś poważnego. Chciałabym póki co uniknąć wizyty u proktologa, ponieważ jestem w rozjazdach i musiałabym iść prywatnie, co wiąże się z kosztami.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, najprawdopodobniej powodem powstania linijnych zmian w okolicach odbytu jest uraz mechaniczny związany z uderzeniem. Jest to wbrew pozorom bardzo delikatne miejsce i może być podatne na otarcia naskórka lub też pęknięcia kompresyjne. Nie mogę jednak wykluczyć patologii, o której Pani wspomina, tj. szczeliny odbytu. Może ona powstawać nie tylko w przypadku częstych stolców zapartych, ale także biegunek, podrażnień kanału odbytu lub właśnie z mechanicznych przyczyn. Zwyczajowe leczenie obejmuje hydroterapię, czyli lewatywę, stosowanie środków znieczulających miejscowo i odpowiednią dietę. Jeżeli mamy do czynienia ze zwykłym, przypadkowym i niepowikłanym pęknięciem naskórka to wtedy należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wygojenie. Czas gojenia się takiej nazwijmy to rany to nawet dwa tygodnia, niestety jest miejsce, które jest dość trudne dla gojącego się naskórka, a na dodatek wypróżnienia zaburzają ten proces. Stąd też bardzo ważna sprawa, by przez ten okres zastosować dietę lekkostrawną zawierającą np. błonnik, owoce, warzywa w celu zmiękczenia mas kałowych . Mogę polecić stosowanie maści majerankowej dostępnej bez recepty w aptece. Jest to preparat o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i grzybobójczym, antyseptycznym, ściągającym, uszczelniającym i wzmacniającym ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziałającym nadmiernemu łuszczeniu się naskórka, przyspieszającym ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonej skóry. W przypadku nie ustępowania zmian zalecam wizytę u chirurga/ proktologa.