Utrata wydolności w prawej żyle

Witam! Otrzymałam dziś odpowiedź od Pani Marty Hat na temat interpretacji USG żył kończyn dolnych. Chciałabym się jednak dowiedzieć, ponieważ nie dostałam pełnej odpowiedzi na moje pytanie: oto wynik badania usg: Żyły biodrowe tuż powyżej więzadeł pachwinowych drożne. Układ żylny głęboki segmentów udowo-podkolanowych oraz goleni obu kd drożny, bez cech czynnego procesu zakrzepowego. Naczynia szerokie, elastyczne prawidłowo reagują na ucisk. Zachowany jest proces spontaniczny fazowy. Cech wstecznego przepływu w żyłach podkolanowych oraz odstrzałowych podczas próby Valsalvy nie stwierdzono. Zastawki w ujściach obu VSM wydolne. Żyły odpiszczelowe w odcinkach bliższych szerokości prawda do 6mm lewa do 4mm. Prawa VSM traci wydolność później stawu kolanowego i tworzy drobne poszerzenia na przygrodkowej stronie goleni, bez zmian zakrzepowych. Zmian o charakterze torbieli w dołach podkolanowych nie stwierdzono. Czy powinnam się martwić tą żyłą, która traci wydolność? Co robić w tym przypadku, co to oznacza? Serdecznie pozdrawiam!

Witam!
Przedstawiony wynik badania nie sugeruje istotnych nieprawidłowości. Niewielka niewydolność prawej tętnicy odpiszczelowej i jej drobne poszerzenie nie powinny budzić niepokoju. Opisane nieprawidłowości mogą sugerować początkowe etapy przewlekłej niewydolności żylnej w obrębie kończyn dolnych, której najczęstszymi objawami są żylaki (poszerzenia naczyń żylnych), drętwienie, mrowienie, uczucie ciężkości nóg, kurcze łydek. Z uwagi na niewielkie nasilenie zmian w tej chwili może być wystarczające stosowanie pończoch i rajstop przeciwżylakowych oraz preparatów wzmacniających żyły (zmniejszają również obrzęk, uczucie ciężkości nóg), częste unoszenie nóg do góry, wykonywanie masaży i unikanie obcisłej odzieży utrudniającej odpływ krwi z kończyn dolnych. W celu wzmocnienia naczyń żylnych można stosować doustne preparaty diosminy mikronizowanej. W przypadku obrzęku, uczucia ciężkości nóg można stosować preparaty heparyny w żelu do stosowania zewnętrznego. W przypadku silnych dolegliwości warto skonsultować problem z angiologiem lub flebologiem. Pozdrawiam serdecznie!