Uzależnienie od kłamstwa

jestem uzależniona od kłamstwa często robię to nieświadomie przez tą sytuację rozpada mi się związek co mam zrobić aby zatrzymać to błędna koło

witam,
kłamstwo patologiczne jest to skłonność do kłamania, zatajania prawdy i opowiadania zmyślonych historii, przedstawiających najczęściej opowiadającego w korzystnym świetle. Pseudologia różni się tym od zwykłego kłamstwa, że osoba opowiadająca sama nie jest w stanie oddzielić prawdy od własnej fantazji.

Często jest to skutek przebytych chorób organicznych mózgu (np. zapaleń), albo też bywa zależna od wrodzonych właściwości psychopatycznych. U niektórych osób może być środkiem zwrócenia na siebie uwagi otoczenia i dodania sobie znaczenia.

Mitomanami często są osoby o rozchwianej psychice i zmiennym nastroju, dzięki opowiadaniu rzeczy niestworzonych chcą być w centrum zainteresowania przy jednoczesnym odczuciu zaspokojenia. Na początku udaje się im to (powoduje to uzależnienie psychiczne od opowiadania rzeczy nieprawdziwych), szybko jednak są rozpoznawani przez otoczenie.

pytanie, czy to co jest wyżej napisane jest o Pani. Czy te rzeczy dotyczą również Pani, bo może być też tak, że kłamstwo ma jakieś znaczenie, którego Pani nie jest w pełni świadoma- np. daje pewne przywileje, lub unika pani przez to nieprzyjemności.
Warto się przyglądnąć podczas psychoterapii temu zjawisku by znaleźć przyczynę i pomóc Pani żyć inaczej.

pozdrawiam i życzę siły

Zależy jaki jest powód (diagnoza). Może być to związane z Pani osobowością, wtedy wskazana jest długoterminowa psychoterapia. Zachęcam do kilku konsultacji, wtedy psychoterapeuta będzie mógł ocenić, czy może pomóc, ile to potrwa i na jakich zasadach mogła by się taka praca odbywać.

Małe kłamstwa zdarzają się prawie każdemu. Jeśli jednak dotyczy to sytuacji kluczowych, systemu wartości czy uderza w poczucie zaufania i bezpieczeństwa w związku warto przyjrzeć się temu bliżej. Sprawdzić co się dzieje, czemu wybiera Pani drogę nieprawdy, kiedy tak się zdarzyło po raz pierwszy, jak się to wzmacniało itp. Innymi słowy zachęcam do wizyty u psychologa.