W jaki sposób można wpłynąć na męża alkoholika?

Witam. Piszę tu po raz pierwszy i przyznam, że nie jest mi łatwo. Z mężem znamy się od 6 lat, od prawie roku jesteśmy małżeństwem, 2 lata mieszkamy razem i powiem szczerze, że to wszystko już dawno mnie przerosło. Kiedyś jak się spotykaliśmy bywały "sytuacje awaryjne", gdzie małżonek zapił, musiałam się nim opiekować i tak dalej, wtedy pomyślałam sobie, że za wszelką cenę postaram się mu pomóc. On nie jest złym człowiekiem, tylko alkohol go zmienia i niszczy wszystko co ma. Przez swoje picie stracił wiele. Swego czasu rozstaliśmy się poniekąd z tego powodu, a właściwie skutku jego picia. Kiedy próbował mnie odzyskać (a może ja jego), to wydawało mi się, że naprawdę będzie inaczej, że będzie normalnie, lecz od czasu ślubu jest z dnia na dzień gorzej, myślę że on zdaje sobie z tego sprawę, tylko nie umie sobie z tym poradzić.

W pewnym momencie przy moich namowach, tłumaczeniach, sam stwierdził, że pora coś z tym zrobić. Zgłosił się do AA. Na początku się naprawdę ucieszyłam, przez 2 tygodnie był trzeźwy i nam się układało, ale teraz jest dokładnie to samo, może z tą małą różnicą, że chętnie jeździ na meetingi i nadal pije. Nadal pije, kłamie, włóczy się nawet nie wiem gdzie, jeździ po pijanemu, zapiera się w pień i nie ma pracy, a ja już naprawdę opadam z sił i nam tego wszystkiego dosyć. Nie wiem jak mu pomóc, jak pomóc naszemu małżeństwu, jak pomóc samej sobie? Dodam, że ja mam 22 lata, a mój mąż 26. Bardzo proszę o jakąś wskazówkę, aby móc wyjść z tego labiryntu pijaństwa.

Witam serdecznie,

W zaawansowanym alkoholizmie mityngi AA nie wystarczą. Konieczne jest rozpoczęcie profesjonalnej terapii odwykowej- w poradni lub oddziale leczenia uzależnień. Skoro mąż aktualnie nie pracuje, to miałby czas na terapię stacjonarną: tzn. dwa miesiące intensywnego kursu odwykowego w oddziale dziennym lub zamkniętym.

Najlepiej byłoby postawić mężowi konkretne warunki, np. rozważyć separację, jeśli nie zacznie leczenia. W Poradni Leczenia Uzależnień dowie się Pani wszystkiego na temat zasad postępowania z osobą uzależnioną, otrzyma Pani potrzebne wsparcie i profesjonalną pomoc terapeutyczną.

Serdecznie pozdrawiam