W jaki sposób poprawić koncentrację?

Witam. Moim problemem jest częste zamyślanie się, odpływanie w myśli. Dzieje się to praktycznie przez cały czas. Potrafię zamyślić się do tego stopnia, że praktycznie w ogóle nie zwracam uwagi na to co się dzieje wokół mnie i na to co robię, jestem po prostu w świecie swoich myśli i dopiero po jakimś czasie wracam do rzeczywistości. To się dzieje np. podczas podróży autobusem. Nie wiem czy to po prostu z nudów się zamyślam czy z jakiejś innej przyczyny. Te odpływanie potrafi też sprawić, że na przykład bardzo długo czytam stronę w książce albo w ogóle przestaję ją czytać bo odpływam w myśli związane z tym co w niej przeczytałem, tak samo przy oglądaniu filmów itp. Generalnie odpływanie w myśli następuje automatycznie a tym bardziej na skutek różnych wydarzeń na przykład stresowych. Wtedy to jest nawet nasilone gdyż emocje wywołują myśli. Dzieje się również odwrotnie czyli myśli wywołują u mnie emocje a nawet reakcje. Mogę się zamyślić będąc spokojnym a potem się przez jakąś myśl zdenerwować i zareagować fizycznie po czym się ocknąć. Zdarza mi się z powodu tych myśli śmiać do siebie i mówić do siebie. Myśli zazwyczaj są abstrakcyjne, dotyczą wydarzeń które się nie wydarzyły i nie wydarzą czyli raczej działa wyobraźnia, trochę rzadziej dotyczą wydarzeń realnych minionych albo nadchodzących a występują właśnie z powodu między innymi emocji. Czy to jest normalna rzecz? Nie wiem czy mam się czym niepokoić bo przyznam że nieraz te ucieczki w myśli sprawiły mi kłopot a w zasadzie sprawiają cały czas. Nie potrafię się dobrze skupić na pracy, nie patrzę co robię i generalnie funkcjonuję dużo wolniej i tracę więcej czasu niż gdy jestem skupiony na rzeczywistości. Co mogę zrobić w takim przypadku? To jest taka jakby gonitwa myśli.

Dzień dobry ;)

Gonitwa myśli, fantazjowanie i marzenie o którym Pan pisze są jak najbardziej normalne. Świadczą jednocześnie o niesamowicie rozwiniętej sferze wyobraźni i kreatywności ;) zdarza się jednak, że jak każda cecha niesie za sobą również te nieprzyjemne dla nas konsekwencje o których Pan wspomina m.in rozproszona uwaga, słabsza koncentracja. Niekiedy takie fantazjowanie może mówić również o potrzebie odpoczynku, a Pana mózg w ten sposób się "resetuje". Warto jednak ćwiczyć ową uwagę i umiejętność jej podtrzymywania. Przydatne może być choćby ćwiczenie ze stoperem ustawionym na 5 minut przez które Pan całkowicie poświęca się wykonywanej czynności (a następnie stopniowe wydłużanie czasu). Ciekawostką może być fakt, że w rzeczywistości mózg ludzki jest najbardziej produktywny przez 15 minut wykonywanej czynności a później potrzebuje nieco zwolnić i odpocząć (choćby przez chwilę). Warto również przyjrzeć się zależności między tym co Pan myśli a co czuje. Nasze myśli wpływają również na emocje które się w nas pojawiają i odwrotnie. Warto więc przyjrzeć się im z bliska i zadbać o to, żeby w odpowiedni sposób je wyciszyć. Może warto byłoby również pomyśleć o treningu uważności? Wiele przydatnych ćwiczeń i informacji jest ogólnodostępnych. Pozdrawiam serdecznie!

Klaudia Andrzejczak