W jaki sposób rozmawiać z umierającym ojcem?

Witam Mieszkam za granicą, niedługo odwiedzam rodziców. Mój tata umiera na raka (przerzuty: mózg, wątroba, płuca). Boję się że to będzie nasze ostatnie spotkanie. Jak rozmawiac z osobą która jest w stanie terminalnym? Nawet gdy dzwonie nie wiem co powiedzieć i o co pytać. Unikam dzwonienia bo zwykle kiedy słyszę głos taty wpadam w płacz i nie jestem w stanie się uspokoić. Nie chcę żeby z mojego powodu było tacie ciężej niż obecnie. Nie wiem też jak reagować na jego słowa gdy mówi o śmierci.

Aleksander Ropielewski

Prosze reagować i rozmawiać szczerze, nie unikać rozmów o śmierci jeźeli Tata sam nie ucieka od tego tematu. Dużo łatwiej będzie Pani w kontakcie bzpośrednim kiedy małym gestem można okazać bliskość i wsparcie. Podstawa to szczerość i otwartość oraz akceptacja trudnej sytuacji.

Dzień dobry.

Opisuje Pani bardzo trudną sytuację, z której rzeczywiście trudno znaleźć pomocne rozwiązanie. Wydaje się jednak, że najprościej zachowywać się po prostu naturalnie. Pani umierający tata mówiąc o śmierci, chce z nią prawdopodobnie siebie i bliskich oswoić i pogodzić z nieuchronnym końcem. Płacz i smutek nie jest w tych okolicznościach niczym niewłaściwym. Najważniejsze chyba, by Pani tata odczuwał, że jest Pani przy nim, że kocha go Pani i co oczywiste, również cierpi powodu jego choroby oraz, że będzie Pani tęsknić, gdy odejdzie.

Pozdrawiam.