Waga i wzrost 12-letniego syna

Witam.Mój 12letni syn waży 27kg przy wzroście 145cm. Od wielu miesięcy nic nie przytył ani nie urósł. Je wybiórczo tylko w samotności. Nic nie je w szkole, mało pije. Nie moze zjeść dużych porcji gdyz czuje dyskomfort. W związku z tym bilans kaloryczny dnia jest w granicach 1500kcal. Wyniki krwi w porządku tylko TSH podwyższone. Endokrynolog nic nie stwierdził. Mamy zrobić badanie w kierunku celiaki. Proszę o szczegółowe wskazówki co robić dalej, jakie badania, jaki lekarz i zalecenia żywieniowe

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

proszę udać się do gastrologa który potwierdzi/wykluczy celiakię, można włączyć do diety Nutridrinki gdyż wartość kaloryczna diety jest zbyt niska do prawidłowego rozwoju, możecie Państwo również skontaktować się z dietetykiem który indywidualnie dobierze dietę.

Pozdrawiam

Droga Pani!

Bardzo dobrze, że sprawdzają Państwo ewentualne zmiany chorobowe u dziecka. Jest to najważniejsze. Poza wymienionymi przez Panią krokami ku wyjaśnieniu sprawy, zachęcam do obserwowania syna pod kątem ewentualnego jadłowstrętu do jedzenia. Pojawiła mi się taka myśl w związku z tym, że syn nie moze zjeść za dużo na raz, jada w samotności oraz nie jada w szkole. Warto zaobserwować, czy pod tym kątem nie ma nieprawidłowości. W dokładnej diagnozie pomógłby psycholog.
Za mała kaloryczność jadłospisu może doprowadzić do wielu niedoborów, w związku z czym należy jak najszybciej podjąć kroki pomocne w odżywieniu syna. Zachęcam również do zbadania gęstości kości, bowiem jest to często zapominany przez lekarzy aspekt w przypadku osób zbyt szczupłych czy mających problemy z jedzeniem, a zapomniany może skutkować osteoporozą, w w młodym wieku!

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zachęcam do kontaktu, szczególnie gdyby wyniki badań wskazywały na celiakię lub inne choroby dietozależne.

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl