Wieczorne objadanie się i wymioty u córki

Witam, moja córka ma problem z jedzeniem każdego dnia dzień zaczyna od zdrowego jedzenia później ćwiczenia i zdrowe jedzenie w małej ilości wieczorem objadanie się i ukrywanie tego iż później wymiotów. Nie chce rozmawiać i nie widzi w tym problemu Proszę o pomoc

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam serdecznie. Jest Pani bardzo czujną i troskliwą mamą. Dobrze, że zauważyła Pani taką sytuację. Problem jest - nie potrafię stwierdzić jak duży. Na podstawie krótkiej wiadomości od Pani mogę podejrzewać wstęp do psychogennych zaburzeń odżywiania - prawdopodobnie bulimia. ALe niestety anoreksja również może mieć takie początki. Bardzo pozytywnym aspektem jest fakt, że przez większą część dnia córka zjada regularne posiłki i dobrze zbilansowane, chociaż niepokojące jest to że małe ilości. Proszę bacznie obserwować córkę: przede wszystkim pod katem wielkości porcji - czy ich nie ogranicza, nie zmniejsza. Po drugie dobory składników - czy dieta nie robi się monotonna i czy wybierane produkty nie należą do produktów tzw fit , czyli niskotłuszczowych i niskokalorycznych. Czy córka zaczyna unikać posiłków , czy je w odosobnieniu. Czy aktywność fizyczna nie jest wprowadzona ponad miarę i możliwości Pani córki. Czy nie stosuje środków przeczyszczających. Jeśli na powyższe pytania udziela Pani odpowiedzi twierdzącej, to warto wybrać się do specjalisty. Leczenie zaburzeń odżywiania prowadzi zespół złożony z dietetyka, lekarza oraz psychologa/psychiatry. To długi proces, w który zaangażowana jest cała rodzina. Im wcześniej podejmie się terapię tym szybciej i krócej będzie ona przebiegała. I proszę pamiętać ,aby w przypadku psychogennych zaburzeń odżywiania nie kierować córki do coacha. Tylko lekarz psychiatra i dyplomowany psycholog mogą tutaj prowadzić skuteczną i bezpieczną terapię. Proszę być dobrej myśli, nie zwlekać i nie wstydzić się choroby córki. Życzę Pani wytrwałości, cierpliwości i dużo sił. Będą potrzebne. Ale szanse na uniknięcie ryzyka bulimii bądź anoreksji - bardzo wysokie. Pozdrawiam Asia Szmitka-Łuszczyk dietetyk i mgr farmacji

Witam serdecznie,
z opisu sytuacji wnioskuje że córka ma zaburzenia odżywiania i pomimo, że nie widzi problemu bardzo dobrze, że ta sytuacja zaniepokoiła Panią.
Na pewno należałoby jak najszybciej skorzystać z konsultacji z psychodietetykiem. Sam dietetyk w tej sytuacji nie wiele pomoże, z uwagi na wyraźne problemy z regulowaniem potrzeb żywieniowych.
W razie wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt

Pozdrawiam
Małgorzata

Witam,

Problem, który został przez Panią nakreślony pasuje do początkowych objawów choroby nazywanej bulimią. Charakterystyczne dla tego zaburzenia jest napadowe objadanie się oraz niedopuszczenie do przytycia. W tym celu osoba chora prowokuje wymioty, intensywnie ćwiczy, głodzi się. Należy jednak pamiętać, że na chorobę wpływ ma wiele czynników psychologicznych i kulturowych. Dlatego po pomoc w ich ustaleniu lub wykluczeniu najlepiej będzie zgłosić się do fachowca. Tu np. psycholog lub psychiatra, który zajmuje się leczeniem tego typu zaburzeń. Dopiero kolejnym krokiem powinna być wizyta u dietetyka, który ułoży odpowiedni plan żywieniowy.

Pozdrawiam,
Beata Bondyra

Witam Panią,

zdecydowanie jest problem i należy o tym rozmawiać a co więcej podjąć leczenie córki ponieważ są to klasyczne objawy bulimii. Proszę koniecznie zacząć działać. Im szybciej Pani zareaguje tym lepiej. Należy udać się z córka do psychoterapeuty a następnie do dietetyka.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk