Jak leczyć włókniaka po amputacji palca?

Witam! Mąż mój choruje na miażdżycę zrostową tętnic kończyn dolnych, jest po amputacji dużego palca stopy prawej. Ma problemy z gojeniem się ran na stopach. Ponad pół roku temu w wyniku pęknięcia odcisku na zewnętrznej stronie prawej stopy wystąpiła rozległa zakażona trudno gojąca się rana. Po wielu etapach leczenia ustąpiło zakażenie, lecz na dnie rany powstał włókniak - żółtawa twarda tkanka uniemożliwiająca zasklepianie się rany. Po włączeniu do kuracji maści IRUXOL nastąpiła znaczna poprawa, lecz od "dobrych" kilku tygodni nastąpił zastój w gojeniu. Rana co 3 tygodnie jest sterylnie oczyszczana, opatrunki zmieniane są codziennie. Obecnie średnica rany ma poniżej 1 cm już od co najmniej 3 tygodni - na jej dnie jest biaława twarda tkanka trudna do usunięcia, która uniemożliwia zasklepienie się rany. Czy jest jakiś środek o podobnym działaniu do Iruxolu, bo może mąż uodpornił się na jego działanie? Czy może jest inny sposób leczenia takich ran - obawiamy się radykalnej metody chirurgicznej, która spowodowałaby długotrwałe gojenie rany od nowa? Pozdrawiam.

Trudno mi rozpisywać się na temat gojenia się takiej rany, dalszego postępowania w tej sprawie, stosowania środków leczniczych bez bezpośredniego zbadania miejscowego tejże rany. Na pewno póki dno rany pokryte jest twardym włóknikiem nie dojdzie do jej zamknięcia się i wygojenia. Aby taka rana mogła się zagoić musi być wypełniona żywą, czystą ziarniną i dopiero wtedy jest szansa, żeby pokryła się naskórkiem. Trzeba albo mechanicznie wyczyścić włóknik z dna rany (używając odpowiednich narzędzi chirurgicznych) albo użyć środków farmakologicznych fibrynolitycznych (rozpuszczających włóknik). Jest bardzo wiele produktów farmaceutycznych w postaci żelów, maści, opatrunków czy past o działaniu fibrynolitycznym (np. firm Parke Davis, Convatec, Coloplast A/S, Hartmann). Odpowiednie środki powinien zaproponować chirurg prowadzący (mnie trudno zalecać bez obejrzenia rany). Oczywiście, aby poprawić gojenie się rany należy także stosować środki farmakologicznie ogólnie działające na ustrój, a powodujące poprawienie ukrwienia rany (poszerzające naczynia, zwiększające reologiczne właściwości krwi, zmniejszające agregację płytek krwi - np. pentoksyfilina, bencyklan, diosmina). Być może trzeba będzie zastosować także heparyny drobnocząsteczkowe. O wszystkim powinien zadecydować chirurg prowadzący (najlepiej naczyniowy).