Jak leczyć włókniaka po amputacji palca?

Witam! Mąż mój choruje na miażdżycę zrostową tętnic kończyn dolnych, jest po amputacji dużego palca stopy prawej. Ma problemy z gojeniem się ran na stopach. Ponad pół roku temu w wyniku pęknięcia odcisku na zewnętrznej stronie prawej stopy wystąpiła rozległa zakażona trudno gojąca się rana. Po wielu etapach leczenia ustąpiło zakażenie, lecz na dnie rany powstał włókniak - żółtawa twarda tkanka uniemożliwiająca zasklepianie się rany. Po włączeniu do kuracji maści IRUXOL nastąpiła znaczna poprawa, lecz od "dobrych" kilku tygodni nastąpił zastój w gojeniu. Rana co 3 tygodnie jest sterylnie oczyszczana, opatrunki zmieniane są codziennie. Obecnie średnica rany ma poniżej 1 cm już od co najmniej 3 tygodni - na jej dnie jest biaława twarda tkanka trudna do usunięcia, która uniemożliwia zasklepienie się rany. Czy jest jakiś środek o podobnym działaniu do Iruxolu, bo może mąż uodpornił się na jego działanie? Czy może jest inny sposób leczenia takich ran - obawiamy się radykalnej metody chirurgicznej, która spowodowałaby długotrwałe gojenie rany od nowa? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 62 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Trudno mi rozpisywać się na temat gojenia się takiej rany, dalszego postępowania w tej sprawie, stosowania środków leczniczych bez bezpośredniego zbadania miejscowego tejże rany. Na pewno póki dno rany pokryte jest twardym włóknikiem nie dojdzie do jej zamknięcia się i wygojenia. Aby taka rana mogła się zagoić musi być wypełniona żywą, czystą ziarniną i dopiero wtedy jest szansa, żeby pokryła się naskórkiem. Trzeba albo mechanicznie wyczyścić włóknik z dna rany (używając odpowiednich narzędzi chirurgicznych) albo użyć środków farmakologicznych fibrynolitycznych (rozpuszczających włóknik). Jest bardzo wiele produktów farmaceutycznych w postaci żelów, maści, opatrunków czy past o działaniu fibrynolitycznym (np. firm Parke Davis, Convatec, Coloplast A/S, Hartmann). Odpowiednie środki powinien zaproponować chirurg prowadzący (mnie trudno zalecać bez obejrzenia rany). Oczywiście, aby poprawić gojenie się rany należy także stosować środki farmakologicznie ogólnie działające na ustrój, a powodujące poprawienie ukrwienia rany (poszerzające naczynia, zwiększające reologiczne właściwości krwi, zmniejszające agregację płytek krwi - np. pentoksyfilina, bencyklan, diosmina). Być może trzeba będzie zastosować także heparyny drobnocząsteczkowe. O wszystkim powinien zadecydować chirurg prowadzący (najlepiej naczyniowy).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty