Jak mogę pomóc mężowi w przytyciu?

Witam! Proszę o pomoc. Jak pomóc mojemu mężowi przytyć? Ma 35 lat, 180 cm, 69 kg. Małżonek zrzuca winę na jego szybką przemianę, lecz nigdy nie sprawdził swojej tarczycy. Staram gotować się obfite posiłki. Z natury jest bardzo nerwowy. Proszę o wskazówki. Dziękuję.

Witam! Według BMI, Pani małżonek powinien ważyć około 75-80 kg, czyli do nadrobienia ma około 6 kg. Słusznie zwróciła Pani uwagę na gruczoł jakim jest tarczyca, bowiem jej nadczynność objawia się między innymi chudnięciem, mimo spożywania takich samych porcji jak przed okresem, w którym nastąpił spadek masy ciała. Ponadto objawia się nerwowością, nietolerancją ciepła (stałe uczuje gorąca). Dlatego można zrobić sobie badania kontrolne krwi, której zostaną oznaczone: morfologia, żelazo, TSH, T3 i T4 oraz białko CRP, by wykluczyć toczący się stan zapalny w organizmie. Jeżeli chodzi o dietę to powinna być ona bogata w wysokiej jakości produkty bogate w białko oraz węglowodany. Również w tej diecie ważne jest regularne przyjmowanie posiłków. Na śniadanie warto jest przygotowywać mężowi jajka, np. na miękko, jajecznica. Jednakże nie wolno ich spożywać w tygodniu więcej niż 4 sztuki, by nie rozwinęła się miażdżyca. Ponadto warto podawać mężowi produkty bogate w skrobie jak makarony, kopytka, kluski śląskie, z dodatkiem mięsnego sosu - najlepiej indyk, schab. Do dań sprzyjających tyciu należy również kasza manna, z której można przygotować desery. Dieta mająca na celu zwiększenie masy ciała nie może być monotonna, gdyż może powodować niedobory składników odżywczych. Ponadto sama dieta nie wpłynie na zdrowe tycie, gdyż tkanka tłuszczowa zazwyczaj u Panów odkłada się w okolicy jamy brzusznej. Natomiast ćwiczenia fizyczne nie tylko zwiększa masę mięśniową, ale również poprawiają kondycję i wydolność całego organizmu. Co więcej ruch zaostrza apetyt i małżonek więcej zje produktów spożywczych. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek