Jak odchudzać się w okresie dojrzewania?

Witam! Mam 17 lat i 55kg i 168cm wzrostu ;/. Moim problemem jest to, że mam straszne grube policzki, wielki brzuch i fałdki jak zrobię skłon oraz niski wzrost, więc mam kilka ważnych pytań do Pani.

1. Co powinienem jeść, żeby rosnąć? Jakie produkty pełnowartościowe?

2. Prosiłbym o jakiś prosty i tani oraz wartościowy jadłospis?

3. Czy jak kupię sobie odżywki, które przyspieszają hormon wzrostu co coś urosnę? Czy to jest groźne?

4. Zakupiłem sobie rowerek stacjonarny i zacząłem na nim ćwiczyć. Czy jest to wskazane dla mnie? Czy jak podczas pocenia się nie uciekają ważne minerały? Jak je uzupełniać?

5. W jakich godzinach muszę ćwiczyć? I przez jaki czas, abym spalił tłuszcz i wyrzeźbił nogi?

6. Nie mam jędrnej skóry tylko szorstką, strasznie bladą i mam piegi. Co powinienem jeść, żeby to poprawić?

7. Czy mogę zażywać np. "rexorubia "produkt, który uzupełnia sole mineralne? Czy wapń lub kwas foliowy?

Pozdrawiam

Witaj! Mając 17 lat, jesteś już w końcówce okresu dojrzewania, przestajesz rosnąć. Nie jest możliwe wydłużenie wzrostu za pomocą diety. Jednak dieta jest w okresie dojrzewania bardzo ważna, aby organizm mógł w efektywny sposób się rozwijać i rosnąć. Dieta w tym okresie powinna dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Do produktów pełnowartościowych należą mięso (indyk, polędwica wieprzowa - około 150g na dobę), ryby (dorsz, morszczuk150g/ dobę), pieczywo pełnoziarniste (około 7 kromek dziennie), masło (około 1 łyżka stołowa/ dobę) oraz warzywa i owoce, które są źródłem witamin składników mineralnych i flawonoidów. Teraz, by zapobiec tyciu musisz spożywać 5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu - co 3 - 4 godziny. Na śniadanie spożywaj 150g serka wiejskiego z wkrojona natką pietruszki lub pomidorem (100g) z 2 kromkami pieczywa żytniego, na 2 śniadanie zjedz 2 kromki pieczywa żytniego cienko posmarowanego masłem z 4 plasterkami wędliny (szynka >70% mięsa) + 2 listki sałaty i ogórek zielony. Obiad 1500 indyka (pierś, pieczona lub gotowana) + pół torebki kaszy gryczanej lub jęczmiennej oraz surówka bez majonezu i śmietany. Podwieczorek - owoc np. jabłko, gruszka, banan, grapefruit. Kolacja - 2 jajka na miękko lub jajecznica z 2 jaj + 2 kromki pieczywa, albo koktajl z jogurtu naturalnego + szklanka truskawek. W ciągu dnia pij dużo zielonej herbaty. Ponadto nie wolno pić alkoholu (piwa również), gdyż negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Na rynku nie ma bezpiecznych odżywek, które przyspieszają wzrost. W okresie wzrostu ważna jest aktywność fizyczna - rower - najlepiej na dworze, rolki, basen, ćwiczenia na siłowni. Gdyż zapobiegają odkładaniu tkanki tłuszczowej i regulują metabolizm. W ciągu dnia pij wysoko zmineralizowaną wodę z jodem, np. Muszynianka lub Ustronianka, by uzupełnić minerały. Powinieneś ćwiczyć od 1 - 2 godzin dziennie. Świetnie na wygląd nóg wpływa bieganie i skakanie na skakance. By poprawić stan skóry jedz warzywa i owoce koloru pomarańczowego i czerwonego (papryka czerwona, marchewka, truskawki, maliny, jagody, grejpfrut). Jeśli nie odżywiasz się prawidłowo, zacznij zażywać preparat witaminowo - mineralny. Fajny skład ma BODYmax Plus, Falwlit mama. Pozdrawiam, Aneta Kościołek (dietetyk)