Wskazania do wizyty u lekarza po ugryzieniu przez kleszcza

Ugryzł mnie kleszcz. Jakie jest właściwe postępowanie? Czy powinnam się zgłosić do lekarza czy czekać na wystąpienie np. rumienia na skórze? W jakiej sytuacji lekarz zleci badanie laboratoryjne i w jakim czasie po ukąszeniu je się wykonuje?

Lek. Tomasz Budlewski

Jeśli to nie teren endemiczny (tj. Mazury) dopóki nie wystąpią objawy niepokojące nic się nie robi. Proszę to miejsce obserwować i jeśli wystąpi tak jak Pani pisze rumień wtedy proszę udać się do lekarza. Wtedy ewentualnie lekarz zleci badania z krwi, póki co nie ma takiej potrzeby.