Wygląd nieadekwatny do wieku a proces dojrzewania

Witam. Mam rocznikowo 20 lat i niepokoi mnie mój proces dojrzewania. Największe zastrzeżenia budzą moje rysy twarzy, które wskazują na wiek co najmniej o 2 lata niższy niż w rzeczywistości oraz niski wzrost ok. 170 cm. Na tle rówieśników wypadam tak jak mniej więcej połowa z nich. Drugia połowa zakończyła już proces dojrzewania, są wyższej postury i wyglądają na kilka lat starszych niż w rzeczywistości. Czy mogę liczyć na jakąś większą zmianę u siebie jeżeli dojrzewanie kończy się w wieku 21lat?

Aleksander Ropielewski

Dużo zależy od Pańskiego wieku kostnego. Jeżeli jest on opóźniony w stosunku do wieku metrykalnego to jest szansa, że jeszcze Pan urośnie. Ponadto dużo zależy od dojrzałości hormonalnej oraz predyspozycji genetycznych. Jeżeli Pańscy rodzice są drobnej budowy ciała to nie należy raczej oczekiwać, że będzie Pan szczególnie wysoki i silnie zbudowany. Więcej byłbym w stanie powiedzieć po przeprowadzeniu badań dodatkowych. Jeżeli jest to dla Pana ważny problem proszę skonsultować się z endokrynologiem.