Wylew do rdzenia mózgu a genetyka

tak pale papierosy i pije 2 kawy dziennie.w rodzinie moja ciocia miala wylew do rdzenia mozgu z powodu przechodzenia menopauzy a kuzyn zmar na tetniaka czy to moze byc cos takiego w moim przypadku

Palenie - zwiększa ryzyko udaru w różnych mechanizmach (m.in. miażdżyca naczyń, nadciśnienie tętnicze) = odradzam
Kawa - najprawdopodobniej bez znaczenia = można pić 2 dziennie
Menopauza powoduje zmiany w gospodarce estrogenami, czyli może zwiększać ryzyko udarów. Zazwyczaj główna przyczyna jest jednak inna, np. nadciśnienie tętnicze.
Ponieważ epizod udaru przed 40.r.ż. jest rzadkim zjawiskiem, jeśli do tego doszło u ciotki, proponuję aby Pan zrobił sobie proste badania układu krzepnięcia: czas krwawienia, protrombinowy i APTT. Jeśli któryś z tych parametrów będzie nieprawidłowy, trzeba rozważyć badania badania poszczególnych białek układu krzepnięcia.
Jeśli do udaru doszło u ciotki po 40.-45.r.ż., raczej nie ma Pan dodatkowych czynników ryzyka. Tego czy Pan zachoruje, czy nie niestety nie wiem.