Wymioty podczas bulimii

Od 7 miesięcy mam bulimię i to nie taką, że wymiotuję raz na jakiś czas ... Przez te całe 7 miesięcy wymiotuję CODZIENNIE po KAŻDYM posiłku, czyli około 8 razy dziennie każdego dnia ;(( Opycham się słodyczami i niezdrowymi rzeczami, na które wydaję aż 40zł i później wywołuję wymioty. Wiem, że muszę iść na terapię, ale moje pytanie, na które MUSZĘ uzyskać odpowiedź to takie "Jak zacząć jeść normalnie by nie przybierać na wadze ? ". Mój układ trawienny pewnie ucierpiał .. Jak jeść by nie tyć ?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Istnieje kilka uniwersalnych porad dla wszystkich zdrowych osób, które chcą jeść mądrze i utrzymywać prawidłową wagę, np.:
- jeść 4-5 niewielkich posiłków dziennie
- unikać słodyczy, produktów dosładzanych, fast-foodów, żywności paczkowanej, wysokoprzetworzonej itp.
- produkty typu pieczywo, ryż, makaron, zamienić na razowe, zdrowe są też kasze
- jeść dużo warzyw, a owoce traktować jako dodatek, deser lub zdrową przekąskę
- pić dużo wody, herbaty, ziół, świeżo wyciśniętych soków warzywnych i warzywno-owocowych
- jeść dużo ryb i dobrej jakości mięsa
- wybierać produkty bogate w błonnik
itp.

Liczne artykuły na ten temat i więcej porad znajduje się na stronach internetowych, blogach, książkach poradnikowych dot. zdrowego stylu życia itp.

Bulimia nie jest jednak problemem dietetycznym i koncentracja na tej części leczenia może być błędem - koncentracją na schudnięciu/ nie przytyciu.

Warto w wychodzeniu z zaburzeń odżywiania korzystać z opieki dietetyka. Priorytetem jest jednak opieka lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bulimia i prowokowanie wymiotów

Witam. Mam 26 lat, od 5 lat choruję na bulimię typ przeczyszczający, prowokuję wymioty(zdarza się to nawet codziennie) Od ponad roku mam kołatania serca, duszności, kręcenie w głowie, uczucie omdlewania(ale nie mdleję) uczucie niestabilności ciała podczas chodzenia. Czy te objawy mogą być od bulimii? Dodam, że miałam rtg klatki, usg serca i krew na elektrolity i rozmaz ale wyniki są dobre. Wszędzie czytam, że podobne objawy są wynikiem zaburzeń elektrolitowych ale w badaniu potas i magnez są ok.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Oczywiście , że mogą być. Przyzwyczaiła sie już Pani do swojej choroby, że wydaje się Pani dość normalna. Niestety nie jest to normalne ani zdrowe. Ma już PAni poważne objawy, proszę rozważyć leczenie, jest to choroba psychiki i należy ją leczyć u psychologa, ew. psychodietetyka.

0

Dzień dobry, tak objawy te mogą być związane z bulimią. Zachęcam do jak najszybszego kontaktu z lekarzem i przeprowadzenie niezbędnych badań (oczywiście szczerze musi pani opowiedzieć lekarzowi o zaburzeniach odżywiania). Następnie proszę się skontaktować z psychologiem zajmującym się zaburzeniami odżywiania i rozpocząć psychoterapię. Pozdrawiam.

0

Dzień dobry,

Jeżeli chce Pani wyleczyć się z zab.odżywiania to pozostaje podjąć profesjonalne leczenie - ambulatoryjnie (np.: PZP, prywatnie) lub na oddziale szpitalnym specjalizującym się w lecz.zaburzeń odżywiania - np.: Szp.Uniwersytecki w Krakowie (pododdział psychiatrii psychodynamicznej), IPiN w Warszawie.

0

Witam Panią,

objawy mogą być skutkiem bulimii. Zaburzenia odżywiania są bardzo poważna choroba o podłożu psychologicznym. Nie jestem pewna czy sama poradzi sobie Pani z tym problemem. Warto się zastanowić nad skorzystaniem z pomocy psychologa a potem dietetyka. Radzę Pani nie czekać ani chwili dłużej i udać się o pomoc. Proszę poszukać w okolicy poradni zajmującej się zaburzeniami odżywiania. Bulimia pociąga za sobą wiele chorób i wyniszcza organizm!
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Witam,

pisze Pani, że wymusza wymioty i trwa to na dodatek od bardzo długiego czasu. Proszę mi wierzyć, że naraża Pani swoje zdrowie w wysokim stopniu. Objawy, które Pani opisuje jak najbardziej mogą być następstwem tego zaburzenia odżywiania. Do następstw bulimii zaliczamy m.in.:

- hipokaliemia, która może prowadzić do zaburzeń pracy serca (arytmia, wstrząs kardiogenny, zawał mięśnia sercowego)
- znaczne uszkodzenia szkliwa zębów na skutek częstego kontaktu z kwasem żołądkowym. Ubytki spowodowane bulimią różnią się od ubytków spowodowanych innymi przyczynami, leczenie stomatologiczne jest często nieefektywne
- częste wymiotowanie powoduje także przewlekłe podrażnienie gardła, obrzęk ślinianek podżuchwowych (jeden z pierwszych pojawiających się objawów) i przyusznych, rany na języku
- uszkodzenia przełyku i żołądka, krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego, perforacja żołądka, rozciągnięcie żołądka, zapalenie trzustki, wrzody żołądka i dwunastnicy
- za najbardziej drastyczną konsekwencję wymiotowania uznaje się nowotwór krtani lub przełyku

Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychologa/psychoterapeuty. Osoby chore na bulimię potrzebują wsparcia specjalisty, by wyjść z choroby. Samej może być Pani trudno poradzić sobie z tą sytuacją. Bardzo pomocne może być też dołączenie do tematycznej grupy wsparcia stworzonej dla osób z zaburzeniami odżywiania, działających w Pani okolicy.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Bulimia, siniaki na nogach i wymioty

Witam,tydzień temu zaczęłam pracę.Od tego czasu nogi mam całe w siniakach bez powodu,wieczorami jest mi niedobrze nie raz wymiotuje, dziś doszło również jakby trzęsienie się rąk tak jakbym wypiła za dużo kawy, a nie piłam nic. Dodam że cierpię na bulimie, wymiotuje i stosuje środki przeczuszczajace. Czy to coś poważnego czy skutki uboczne bulimii?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Objawy, których Pani doświadcza są bardzo poważne i najprawdopodobniej są skutkiem bulimii. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Siniaki mogą wynikać z zaburzeń gospodarki elektrolitowej w Pani organizmie w wyniku niedożywienia, niedoborów witaminy K (biorącej udział w prawidłowym krzepnięciu krwi), niedoborów witaminy C (uszczelniającej naczynia krwionośne). Leczenie bulimii polega głównie na psychoterapii. Proszę o jak najszybszy kontakt z psychoterapeutą, jeśli do tej pory jeszcze Pani tego nie zrobiła.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak

0

Pani symptomy zdecydowanie wiążą się z zaburzeniem odżywiania i wskazują na dużą i pilną potrzebę leczenia. Proszę zgłosić się do lekarza Poz który zleci specjalistyczne badania oraz do psychoterapeuty, z ktorym podejmie pani współpracę. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty