Wynik USG jamy brzusznej i powiększona wątroba

Dzień dobry, podczas usg ukł. mocz., lekarz dodatkowo zrobił usg jamy brzusznej. Wynik: "Wątroba powiększona, o cechach stłuszczenia, bez zmian ogniskowych". Pozostałe organy bez zmian. Badania krwi - CRP 17,9 mg/l, OB-21 mm/godz, glukoza -107 mg/dl, cholesterol całkowity 149 mg/dl (norma<=200), HDL 44 md/dl (n >=65), LDL 77 mg/dl (n <=130), TG 138 mg/dl (n<=150), TSH 3,710, ft3 1,21, ft4 3,210. Od roku przyjmowany walsartan. Co powinnam jeszcze zbadać, jaka może być przyczyna stłuszczenia?

Dzień dobry,

Jedną z przyczyn stłuszczenia wątroby może być otyłość. Stężenie glukozy 107 mg/dl, jesli było wykonywane na czczo świadczy o obecności nieprawidłowej glikemii na czczo - powinna Pani wykonać test OGTT z 75 g glukozy (tzw. krzywa cukrowa). Warto rónież oznaczyć ASPAT, ALAT, GGTP, bilirubinę, ew. w razie nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem i rozpocząć bardziej szczegółową diagnostykę hepatologiczną. Jeśłi spozywa Pani alkohol, to zalecałbym jego całkowite odstawienie, gdyż może prowadzić do stłuszczenia wątroby - alkoholowe stłuszczenie wątroby.Niewykluczone, że ma Pani NASH (niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby) - występujące u osób nienadużywających alkoholu, a związane z zespołem metabolicznym . Główną rolę w patogenezie tego schorzenia odgrywają insulinooporność , zaburzenia regulacji adiponektyny oraz stres oksydacyjny. Zjawiska te dotyczą najczęściej osób z nadwagą lub otyłością i ściśle wiążą się z wysokokaloryczną dietą - szczególnie bogatą we fruktozę brakiem ruchu oraz czynnikami genetycznymi. Przyczyn może być więcej, dlatego warto udać się do dobrego internisty lub gastrologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz