Wypadające włosy i siniaki

Witam , od dwóch tygodni bardzo mocno zaczęły mi wypadać włosy najczęściej przy myciu ,czesaniu i spaniu wtedy wychodzą mi pękami , oprócz tego na ciele zaczęły pojawiać się krostki i na nich duże zaczerwienienia. Pojawiają mi się samoistnie siniaki , także ciągle czuję zmęczenie nawet jak dopiero co wstanę. I zauważyłam , że właśnie od tych dwóch tygodni jestem rozdrażniona i nie umiem się skupić. Byłam u lekarza ale on wysłał mnie na badania , których i tak nie mogę zrobić przez Koronawirusa.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety nie wiem, w jaki sposób Pani pomóc. Objawy, które Pani wymienia mogą wskazywać na co najmniej kilka schorzeń, ale bez zebranego wywiadu oraz badań nie da się jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną takiego stanu. Być może cierpi Pani na anemię lub jest to jakaś dolegliwość związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. W tej sytuacji tylko badania są w stanie jednoznacznie to potwierdzić. W kierunku anemii wystarczy wykonać morfologię oraz oznaczyć poziom żelaza, ferrytyny i ewentualnie witaminy B12. W ustaleniu, czy powodem złego samopoczucia jest niedoczynność tarczycy pomocne są badania poziomu TSH oraz ft3 i ft4. Pod tym adresem odnajdzie Pani szczegółową poradę naszego eksperta, zachęcam do zapoznania się: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-lamliwe-paznokcie-i-omdlenia-a-anemia. Rozumiem, że obecna sytuacja w Polsce utrudnia wykonanie badań, jednak bez nich nie jest możliwe wdrożenie żadnego leczenia. Mogę jedynie zasugerować, że dopóki nie będzie Pani w stanie udać się do laboratorium, warto profilaktycznie zadbać o dietę „żelazną” tak, aby podnieść poziom tego pierwiastka. Wskazówki odnajdzie Pani w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii. Dodatkowo nie zaszkodzi zadbać o odpowiednią ilość snu oraz rozładować stres. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.