Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wypominanie sobie różnych myśli

Witam. Mam problem, polegający na tym, że wypominam sobie różne rzeczy z przeszłości i się o nie obwiniam. Myśli najczęściej dotyczą sfery erotycznej, np. ostatnio przypomniało mi się, że z ciekawości oglądałam scenę gwałtu z filmu. Obecnie mam lęk przed tym, że mogę być nienormalna, że takie coś może mnie podniecać. Mam ataki paniki podczas których mam problemy z oddychaniem, serce szybciej mi bije, kręci się w głowie. Czy te natrętne myśli mogą wskazywać na nerwicę natręctw? Co mam zrobić?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Dzień Dobry,
Po pierwsze jest Pani NORMALNA i to bardzo, że podniecają Panią sceny erotyczne. Po drugie proszę pójść na psychoterapię gdzie znajdzie pani wspólnie z terapeutą źródło swoich interpretacji które prowadzą Panią prosto do tzw. nerwicy. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

0

Witam,
z tego co pani pisze trudno o jakaś konkretną diagnozę, jednak niepokojące Panią myśli mogą być powodem do konsultacji z psychologiem. Same natrętne myśli z przeszłości tzw. rumiancje, którym towarzyszą często wyrzuty sumienia, są typowe dla depresji, natomiast lęki i ataki paniki są raczej bardziej charakterystyczne dla zaburzeń lękowych, niestety czasem także oba zaburzenia idą z parze. Szczególnie objawy somatyczne świadczyły by o zaburzeniach lękowych. Bez względu jednak na to jaka ostatecznie byłaby diagnoza zachęcałabym do kontaktu z Poradnią Zdrowia Psychicznego, to miejsce gdzie otrzyma Pani pomoc w ramach NFZ, zarówno psychoterapeutyczną jak i lekarską, więc myślę, ze będzie to adekwatna forma pomocy dla Pani, bo warto spojrzeć na swoje przypadłości całościowo. Choć bardzo ważna byłaby psychoterapia. Można też szukać pomocy w prywatnej praktyce, jednak zalecam wybór gabinetu, gdzie pracują doświadczeni terapeuci a nawet także i lekarze. W razie wątpliwości czy problemów z wyborem proszę o kontakt mailowy, może będę mogła pomóc. Pozdrawiam.

Psycholog posiadający specjalizację z psychologii klinicznej oraz neuropsychologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy