Wypominanie sobie różnych myśli

Witam. Mam problem, polegający na tym, że wypominam sobie różne rzeczy z przeszłości i się o nie obwiniam. Myśli najczęściej dotyczą sfery erotycznej, np. ostatnio przypomniało mi się, że z ciekawości oglądałam scenę gwałtu z filmu. Obecnie mam lęk przed tym, że mogę być nienormalna, że takie coś może mnie podniecać. Mam ataki paniki podczas których mam problemy z oddychaniem, serce szybciej mi bije, kręci się w głowie. Czy te natrętne myśli mogą wskazywać na nerwicę natręctw? Co mam zrobić?

Dzień Dobry,
Po pierwsze jest Pani NORMALNA i to bardzo, że podniecają Panią sceny erotyczne. Po drugie proszę pójść na psychoterapię gdzie znajdzie pani wspólnie z terapeutą źródło swoich interpretacji które prowadzą Panią prosto do tzw. nerwicy. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Witam,
z tego co pani pisze trudno o jakaś konkretną diagnozę, jednak niepokojące Panią myśli mogą być powodem do konsultacji z psychologiem. Same natrętne myśli z przeszłości tzw. rumiancje, którym towarzyszą często wyrzuty sumienia, są typowe dla depresji, natomiast lęki i ataki paniki są raczej bardziej charakterystyczne dla zaburzeń lękowych, niestety czasem także oba zaburzenia idą z parze. Szczególnie objawy somatyczne świadczyły by o zaburzeniach lękowych. Bez względu jednak na to jaka ostatecznie byłaby diagnoza zachęcałabym do kontaktu z Poradnią Zdrowia Psychicznego, to miejsce gdzie otrzyma Pani pomoc w ramach NFZ, zarówno psychoterapeutyczną jak i lekarską, więc myślę, ze będzie to adekwatna forma pomocy dla Pani, bo warto spojrzeć na swoje przypadłości całościowo. Choć bardzo ważna byłaby psychoterapia. Można też szukać pomocy w prywatnej praktyce, jednak zalecam wybór gabinetu, gdzie pracują doświadczeni terapeuci a nawet także i lekarze. W razie wątpliwości czy problemów z wyborem proszę o kontakt mailowy, może będę mogła pomóc. Pozdrawiam.