Czy to są normalne objawy przy nerwicy? [PORADA EKSPERTA]

Witam! Cierpię na nerwicę lękową z atakami paniki od 13 roku życia, ale zdarzały się długie okresy bez objawowe. Moim głównym problemem jest to, że z racji strachu przed zwariowaniem naczytałem się sporo o schizofrenii i jej objawach co stało się moją fobią... Bez przerwy analizuję swije zachowanie, strasznie sie boje tej choroby. W głowie mam zakodowany każdy objaw schizofrenii co w ataku lęku sobie przypisuje. Np, wyczytałem, że schizofrenik jest pewny że ktoś go podsluchuje, sledzi itd i moje natrętne myśli w czasie lęku wysuwają się na pierwszy plan, że jestem śledzony, podsłuchiwany i wiele innych, które wyczytałem. Tylko mój lęk jest nie z powodu, że w to wierzę, bo mam pełną świadomość, ze tak nie jest, ale z powodu, że pojawiła się u mnie taka myśl i że to już na pewno początek choroby psychicznej.. Byłem u psychiatry, diagnoza jak wyżej. Czy to normalne przy nerwicy?

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje często towarzyszą zaburzeniom lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pana
lęk przed chorobą psychiczną, przed schizofrenią
Zapewne przykre doświadczenia z przeszłości i to, co Pan wyczytał
na temat schizofrenii, wywołało u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed chorobą psychiczną,
przed schizofrenią przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów
somatycznych, które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Napisał Pan: „Moim głównym problemem jest to, że z racji strachu
przed zwariowaniem naczytałem się sporo o schizofrenii i jej objawach
co stało się moją fobią... Bez przerwy analizuję swoje zachowanie,
strasznie sie boje tej choroby. W głowie mam zakodowany każdy
objaw schizofrenii co w ataku lęku sobie przypisuje…”
Właśnie to koncentrowanie się na tych objawach powoduje
lęk i natrętne myśli, które jeszcze bardziej wzmagają lęk
przed chorobą psychiczną i coraz trudniej go ujarzmić.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe, ataki paniki
i ich uciążliwe konsekwencje, trzeba poznać dokładnie
naturę Pana problemu,
dotrzeć do przyczyny Pana lęków, ataków paniki…
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń lękowych i ataków paniki
oraz ich konsekwencjami dzięki czemu odzyska Pan spokój,
równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl