Czy takie objawy mogą świadczyć o pogłębiającej się nerwicy?

Witam od dłuższego czasu ponad rok borykam się z nerwicą lękową, objawy to głównie kołatanie serca, wrażenie, że się dusze. Leżę okres kilku tygodni objawy ucichły jednak dzisiaj ogarnął mnie ogromny lęk, że zwariuje a wręcz wrażenie, że to właśnie się dzieje to było straszne doświadczenie, bardzo realne. Czy to może być pogłębiająca się nerwica, inny jej rodzaj? Czy to już objaw jakieś poważniejszej choroby psychicznej? Ogromnie się boję, że to się powtórzy, nie mogę przestać o tym myśleć.

Dzień dobry,
Niestety zaburzenia psychiczne mają tendencję do nawrotów nawet po krótszych lub dłuższych okresach remisji lub chwilowego ustąpienia objawów. Opisane przez Panią objawy świadczą o nerwicy lękowej i nie stanowią one podstawy do podejrzewania choroby psychicznej. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe doświadczają często lęku przed chorobą, śmiercią lub szaleństwem, chorobą psychiczną. Nerwica lękowa nie prowadzi jednak do choroby psychicznej i lęk, że się "zwariuje" jest tu tylko lękiem o irracjonalnym charakterze. Doradzałabym leczenie kompleksowe a więc farmakoterapię w połączeniu z psychoterapią. Polecam w przypadku tego typu objawów psychoterapię poznawczo - behawioralną oraz książkę "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi" Edmund J. Bourne, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oczywiście to może się powtórzyć, ale niekoniecznie i najlepiej byłoby to omówić z psychologiem psychoterapeutą w gabinecie. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i że wiadomość ode mnie trochę Panią uspokoi.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/