Wysokie ciśnienie po porodzie i ataki paniki

Witam 4.5 tyg temu urodziłam dziecko i zaraz po porodzie miałam bardzo wysokie ciesnenia 180:100 dostałam tabl na obniżenie po tym miałam bardzo dziwne objawy takie jak : traciłam kontrole nad soba miałam problemy z koncentracja, myśli rożnego rodzaju, min. Ze sie mi cos stanie itd. Teraz powoli ustąpiło ale noe do konca mam ataki paniki jak cos nie tak jest mam, jak patrze w lustro to widzę jak przez mgle jak bym była czymś oszołomiona cieżko mi oddychać czuje jak by zaniki mięśni

Mgr Adam Horak Psycholog

Przedstawione przez Panią dolegliwości mogą być objawem nerwicy poporodowej. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest większe, jeśli zaburzenia nerwicowe występowały w okresie przed urodzeniem dziecka. Niezależnie od tego leki na obniżenie ciśnienia (hipotensyjne) mogą ubocznie powodować zawroty głowy i napady paniki. Panika manifestuje się gwałtownym, napadowym lękiem, że dziecku lub Pani stanie się coś złego. W rzeczywistości jednak dobrze Pani orientuje się w rzeczywistości, co wyklucza poważniejsze zaburzenia psychiczne, dlatego objawy przedstawione przez Panią powinny samoistnie ustąpić.

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią objawy, mogą wskazywać na depresję po porodową.

Zachęcam Panią do wstępnej konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który zadecyduje dalszą diagnostykę.

Życzę Pani dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej