Wzdęcia, zaparcia a stosowanie preparatu Osteovit

Witam.Mam 48 lat,choruje na osteopenie.Wynik -2.5,badanie było wykonanie z reki,czy to jest to badanie daje wiarygodny wynik?Zalecono mi zazywac 2x dziennie wapno Osteovit 1000,oprocz tego zazywam tran lyzke 1x dziennie.Czy to nie jest za dużo?Zastanawiam się,czy czeste wstawanie w nocy,aby oddac mocz nie wypłukuje mi wapnia z organizmu?,posiadam tez czeste wzdęcia i zaparcia.Czy to prawda,ze można ratować się z skorupkami z jajek?Prosze o pomoc,co mam robic?Ewa z Namyslowa.Pozdrawiam.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, można wykonać badanie densytometryczne z kości promieniowej i jest to wiarygodny wynik. Należy stosować jedynie inne kryteria ocen ale wynik jest wiarygodny. Przyjmowana przez Panią dawka z witaminą D3 ogólnie jest odpowiednia, jednakże może w Pani przypadku powodować właśnie wzdęcia i zaparcia i może warto zmienić preparat na iny po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam.