Z czego mogą wynikać takie problemy z oddychaniem?

Witam mam pewien problemy ogólnie choruje na nerwicę lękowa i lęk uogólnieniony nie biorę żadnych leków jak narazie ciągle mam lęki i silny stres dodam że palę papierosy calodniowo od dobrego pół roku zmagam się z uciążliwym problemem z oddychaniem nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu ciągle robię wdechy i ziewam męczy to ? Czy to od nerwicy już z przyzwyczajenia ledwo wstanę i tak mam i przy tym nie mogę wciągnąć brzucha taki twardy

Szanowna Pani,

wymagane jest kompleksowe leczenie zaburzeń lękowych; psychoterapia i farmakoterapia, w tym celu wskazana jest konsultacja psychiatryczna, dodatkowo zalecane jest zbadanie wydolności układu oddechowego, można wykonać, rtg kl.piersiowej, spirometrię. Zachęcam do ćwiczenia uważnego oddychania, należy usiąść wygodnie i spokojnie oddychać przeponą, dobrze jest zacząć od wydechów - 3 długie spokojne wydechy, następnie wdech, wydech; 12 oddechów/min., zbyt szybkie oddychanie prowadzi do hiperwentylacji. Wskazana jest dla Pani psychoterapia, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny i/lub ACT (Terapia Akceptacji i Zaangażowania)., są też książki, które uczą świadomie oddychać.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś