Z czego może wynikać takie mrowienie w okolicy ust?

Dzień dobry! :) jestem kobieta mam 19 i pol roku :) wczoraj pierwszy raz (utrzymuje się do dziś) przy jedzeniu poczułam mrowienie w jednym miejscu na ustach i troszkę pod. Idzie takie mrowienie na grubość paznokcia, w linii, od ust właśnie tak troszkę pod usta. Nie boli ale przy jedzeniu czy przy jakimś poruszeniu, nie przy mówieniu, przypomina o sobie właśnie taka mrówka. Co to może być? Dziwne uczucie nigdy takiego nie było, nie wiem czy w ogóle coś takiego ktoś miał kiedyś bo dziwna przypadłość :) pozdrawiam Weronika

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

mrowienie w okolicy ust może występować z różnych powodów. Wśród nich wyróżnić można alergię (zarówno na spożywane produkty, jak i stosowane kosmetyki), choroby neurologiczne (takie jak stwardnienie rozsiane, padaczka czy migrena), a także hipoglikemię, czyli niski poziom cukru we krwi.

Ponadto mrowienie ust może być oznaką niedoborów witamin lub może pojawiać się jako skutek niektórych zabiegów kosmetycznych. Czasem takie objawy towarzyszą depresji oraz zaburzeniom lękowym.

Mrowieniem ust objawiać się może również opryszczka wargowa – jest to jeden z jej pierwszych objawów. Proszę więc obserwować swój organizm i jeśli mrowienie ust będzie się powtarzało, to proszę udać się do lekarza rodzinnego.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-spowodowalo-mrowienie-ust, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mrowienie-dloni-i-ust-na-tle-nerwowym, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dretwienie-i-mrowienie-wokol-ust-i-brody.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.