Zaburzenia miesiączkowania u 12-latki

Moja córka ma 12 lat 163cm wzrostu i waży 44-45 kg. Jaką dietę mogę zastosować?? Dostała też okresu pare miesięcy temu i zawsze 22 miała a jest 23 i nie ma a na 1000% nie jest w ciąży. co mam zrobić?

Witam serdecznie,

Zacznę od tego, że na początku okres nie musi być regularny. To że miesiączka opóźnia się kilka dni nie jest bardzo niepokojące w tak młodym wieku. Proszę obserwować a jak okres się nie pojawi można skonsultować się z ginekologiem. Pyta Pani również o dietę i tu mogę polecić jedynie zdrowe nawyki żywieniowe ponieważ ułożenie indywidualnej diety wymaga większej ilości informacji na temat córki. Mam nadzieję że pomimo tak niskiej wagi córka się nie odchudza (zaburzenia odżywiania są często przyczyną braku okresu). Córka powinna jeść regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h) Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania. Należy również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk