Zaburzenia urojeniowe u babci

Witam, mój problem polega na tym że moja babcia a zarazem mama mojej mamy jest chora podejrzewam paranoje. to działo się od jakiegoś czasu z dnia na dzień zaczęła mówić że moja mama ją truje i nie chce jej widzieć strasznie źle się o niej wyraża ogólnie ludzie w okół też ją trują tak twierdzi a przecież nikt jej nie chce zrobić krzywdy co mamy zrobić w takiej sytuacji ona twierdzi ze jej nic nie jest wiec nie bedzie sie leczyc a skoro sama nie chce to nie wiem czy możemy co kolwiek zrobić

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Bardzo trudno pomóc komuś kto nie chce tej pomocy. Do czasu aż sama nie będzie chciała pomocy. Można kogoś leczyć wbrew jego woli tylko i wyłącznie w sytuacji gdy z powodu choroby zagraża zdrowiu i życiu swojemu lub innym. Można spróbować przekonać babcie do leczenia, spróbować zaprowadzić ją do lekarza, przekonać, że lekarz pomoże. Czasem pomaga jakiś fortel. Powiedzenie, że to nie psychiatra i leczenie z powodu urojeń lecz podanie innej przyczyny wizytu u lekarza. Niektórzy czasem przemycają leki w jedzieniu. Moze to jednak być ryzykowne skoro babcia obawia się, że jest truta. Może to wzmocnić jej urojenie, bo faktycznie będzie dostawać coś w jedzeniu. Proszę spróbować przekonać babcie do wizyty u lekarza.
Beata Szymik

Witam, zachęcam do zamówienia wizyty lekarza psychiatry. Lekarz z pewnością zbada babcie i ustawi adekwatne leczenie farmakologiczne. Sytuacja wymaga pilnej interwencji lekarskiej. pozdrawiam