Czy możliwa jest depresja urojeniowa u bliskiej osoby?

Witam, Podejrzewam ze moja mama ma depresje urojeniowa. Wszedzie widzi spisek przeciwko niej, uwaza ze wszyscy sie od niej odworcili i wszyscy robia cos przeciwko niej. Nie spi po nocach tylko obmysla wszystko. Odpycha od siebie ludzi, sugerujac ze mowia innym ludziom to co ona powiedziala im w sekrecie. Nie chce isc do lekarza, i uwaza ze jest zdrowa. Ostatnio powiedziala ze nie chce jej sie juz zyc. Bardzo sie martwie. Czy sa jakies leki ktore moga jej pomoc. Co mam robic.?

Dzień dobry,
Są takie leki, które mogłyby pomóc ale są one na receptę i Pani mama wymaga zdiagnozowania. Niestety sama jej Pani nie pomoże i tu konieczne jest wdrożenie leczenia. Doradzałabym ponowienie próby namówienia jej na wizytę u lekarza i tutaj warto spróbować użyć jako argumentu nie tego, że ma urojenia i jej myślenie jest błędne, ale raczej odwołać się do objawów depresyjnych. Pani mama jest całkowicie przekonana o słuszności swoich podejrzeń i tu podważanie tego, co mówi nic nie da a może tylko pogorszyć sytuację, bo ona wtedy zobaczy w Pani "wroga" widzącego w niej bezpodstawnie chorą osobę. Jeśli da jej Pani poczucie, że powodem konsultacji miałby być np. jej obniżony nastrój i problemy ze snem to może byłoby łatwiej ją namówić. W celu zbliżenia się do niej i aby poczuła się zrozumiana może Pani nawet wyrażać współczucie wobec tego w jaki sposób jest traktowana przez innych ludzi, którzy działają przeciwko niej. Jeśli zobaczy w Pani "przyjaciela" a nie "wroga" oraz kogoś kto chciałby jej pomóc w trudnej dla niej sytuacji to najprawdopodobniej łatwiej będzie ją przekonać do czegokolwiek. Dla Pani mamy to jest realna i trudna sytuacja, gdyż taką jest w jej przeżyciu i chociaż fakty temu zaprzeczają to ten "wykreowany świat" jest dla niej prawdziwy i w tym miejscu można okazać jej współczucie i zrozumienie. Mam nadzieję, że uda się Pani skłonić ją do konsultacji z psychiatrą i to bardzo dobrze, że próbuje Pani pomóc mamie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/