Współuzależnienie od bliskiej osoby a odpowiednie działania

Wspoluzaleznienie od mamy. Jak z tego się wyleczyć? Czasami ogarnia mnie taka bezsilnosc bo próbuje pracować, ale po prostu nie daje rady. Odkad pamiętam od małego mama kumulowala wszystkie swoje zle emocje we mnie, robi to do teraz. Chodzę na terapie, ale nie wiem czy to jest to... wiem ze potrzeba czasu, ale aż boli kiedy naokoło się tyle rzeczy dzieje, a ja nie mogę nic robić. Proszę o wsparcie..

Witam serdecznie

Najważniejsze ,że podjęła Pani terapię, dobrze, by jak najwięcej próbowała Pani podejmować samodzielnych działań, wychodzić ze znajomymi, przyjaciółmi i sama podejmować decyzje bez ciągłych konsultacji z mamą. Ważne by kontynuował Pani terapię .

Pozdrawiam ciepło
A. Ręklewska psycholog

Witam Panią i dziękuję za pytanie. Bardzo ważne jest, aby kontynuowała Pani psychoterapię. Jeśli obecnie czuje Pani, że 'to nie to' może warto zmienić terapeutę lub spróbować np terapii grupowej? Czasami łatwiej poradzić sobie z problemem, gdy poznamy innych ludzi, którzy przechodzili podobne doświadczenia, znają nasz ból i mogą nas wesprzeć. Domyślam się że obecna sytuacja z mamą przysprza Pani dużo bólu i negatywnych emocji. Szczególnie że trwa już wiele lat, zatem Pani poczucie żalu i bezsilności jest zrozumiałe. Gorąco zachęcam, aby mimo trudnych chwil kontynowała Pani psychoterapię, dzięki której nauczy się Pani radzić z trudnymi emocjami i poczuje silniejsza.

Pozdrawiam serdecznie!
Aleksandra Karmazyn

Dzień dobry, rozpoczęcie psychoterapii jest bardzo dobrym pomysłem. Nie pisze pani od jakiego czasu trwa terapia, czy jest to terapia indywidualne czy grupowa - chociaż obie formy mogą pani przynieść dobre skutki. Rozumiem również, że poprzez psychoterapię rozumie pani spotkania z terapeutą minimum raz w tygodniu, ponieważ rzadszy kontakt przypomina bardziej wsparcie psychologiczne i nie prowadzi do trwałych zmian. Pozdrawiam.