Zaburzenia adaptacyjne i uczucie braku akceptacji podczas terapii

Po wizycie u psychiatry zostały stwierdzone u mnie zaburzenia adaptacyjne. Ponadto jestem dzieckiem z rodziny dysfunkcyjnej - ojciec alkoholik. Rozpoczęłam psychoterapię, lecz ta nie powiodła się. Miałam wrażenie, że moja psycholog wciąż ocenia mnie negatywnie, że bagatelizuje moje problemy, czułam się niekomfortowo. Ogólnie bardzo źle znoszę krytykę, nic w życiu mnie nie cieszy pomimo drobnych sukcesów. Nie wiem co mam z tym wszystkim zrobić. Czy wznowić terapię lecz z nowym psychologiem?

Dzień dobry!

Psychoterapia niekiedy wiąże się z odczuwaniem trudnych emocji, trudnych uczuć i trudnych myśli. Przejście przez nie je elementem procesu leczenia. Jeśli czuje się Pani negatywnie oceniana, obawia się krytyki i czuje się niekomfortowo podczas spotkania - warto o tym wszystkim mówić terapeucie. Pozwoli to zarówno zrozumieć przyczyny i mechanizm takich właśnie u Pani odczuć - jak i poprawić atmosferę, zbliżyć się w relacji z terapeutą, odzyskać do niego zaufanie.
Może Pani kontynuować dotychczasowy kontakt z rozpocząć terapię w nowym miejscu.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,

Może warto spróbować psychoterapii grupowej. W takiej terapii nie jest Pani sam na sam z terapeutą, są też inne osoby i można zobaczyć, że inni mogą podobnie przeżywać trudności. To daje wsparcie i poczucie, że nie jest się odosobnionym w swoich problemach czy przeżyciach.

Paulina Kwaśniewska

Dzień dobry,
Dobra psychoterapia to ta, która leczy i dzięki której stajemy się silniejszy, radośniejsi. Warto porozmawiać szczerze o tym, jak się Pani czuje w relacji z terapeutką. Jeśli to nie pomoże to może jednak lepiej zapisać się do innej osoby. A może DDA?
Serdeczności i powodzenia

Witam, psychoterapia opiera się na kontakcie z druga osobą, jeśli kontakt z terapeutą nie odpowiadał Pani, miała Pani poczucie oceny negatywnej ze strony terapeuty, bagatelizowania przez psychologa Pani problemu- warto powiedzieć o tym swojemu terapeucie i ,, tzw przepracować ta sytuację"-omówić ja wspólnie. Jeśli jednak nie ma Pani ochoty na powrót do tej osoby, proszę poszukać innego terapeuty do dalszej pracy, powinna Pani wznowić terapię. Pozdrawiam serdecznie