Brak pewności siebie i fobia społeczna

Dobry! Mam pewien problem, chodzi o brak pewności siebie, mam mało znajomych, boję się rozmawiać z ludźmi stresuję się i ogólnie chce wtedy jak najszybciej byś sam, coś w stylu fobii społecznej, no i przez to nie chce mi się żyć. Da się z tym jakoś poradzić bez psychologa, bo dalej tak to trudno mi będzie żyć.

Witam,

Z Pana opisu wnioskuję, że nie ma Pan dobrych kontaktów z psychologami. Może Pan określić sobie cel do którego Pan dąży, czyli np. chcę poznać nowych ludzi. Potem proszę się zastanowić, gdzie Pan ich pozna, w jaki sposób będzie się Pan kontaktował (internet, osobiście), o czym będziecie rozmawiać (może to być grupa osób z podobnymi zainteresowaniami). Potem może Pan zorganizować pierwszy kontakt (np. umówić się na spotkanie), no i spotkać się. Jeśli uzna Pan jednak, że chciałby się Pan skontaktować się z psychoterapeutą na przykład, to polecam terapię skoncentrowaną na rozwiązaniu BSFT.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Witam Pana,
pisze Pan o problemach, z którymi, jak sam Pan to ocenia, obawia się Pan o swoje dalsze funkcjonowanie. Dla wielu osób udanie się do psychologa/ psychoterapeuty jest bardzo trudne, to w pełni zrozumiałe. Nie pisze Pan, czy miał Pan już wcześniej jakieś negatywne doświadczenie związane z wizytą u specjalisty.
Podjęcie terapii pozwoliłoby przyjrzeć się jakie są przyczyny Pana trudności, dałoby Panu "narzędzia" do poradzenia sobie z problemami. Proszę pomysleć, że kontakt z terapeutą to także relacja z drugim człowiekiem, w bezpiecznych, pełnych akceptacji warunkach. Pozdrawiam serdecznie.