Jak walczyć z kompleksami?

Jak poradzić sobie z kompleksami? Nigdy nie miałem dziewczyny, poznałem jedną zagraniczną przed 5 latami przez Internet, ale przez trudną jej sytuację wciąż nie możemy się spotkać. Nigdy nawet nie pocałowałem dziewczyny:( przez moją nieśmiałość, która blokowała moje życie. Boli mnie to, że nigdy nie poczułem tego ciepła, a moja dziewczyna dużo i to że nadal nie mogę się z nią spotkać. Jak sobie poradzić z tą raną, która blokuje wszystko piękne. Jak to zaakceptować nawet gdy dojdzie do spotkania?

Witam,

Z nieśmiałością można sobie poradzić, np. poprzez wyznaczanie sobie małych celów i ich realizowanie. Całowanie się to zapewne już duży cel. Może warto zacząć od mniejszego, np. od spotkania z dziewczyną na poziomie koleżeńskim. Może potrzebny jest jeszcze mniejszy cel, np. poszukanie dziewczyny, z którą mógłby się Pan spotkać. Może Pan też skorzystać z psychoterapii, w celu radzenia sobie z kompleksami. Szczególnie użyteczna jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniu BSFT. We Wrocławiu znajdzie Pan psychoterapeutów pracujących w tym kierunku.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Witaj,
Nieśmiałośc zawsze idzie w parze z niską samooceną i najczęściej jej poczatki są związane z doświadczeniami okresu dzieciństwa,które nie wynikają z Twoich wad,ale sytuacji,których nie zrozumiałeś albo zrozumiałeś na swoją niekorzyść a potem takie myślenie o sobie "zapisało się"na trwałe.Gdybyś zechciał nawiązać kontakt z dobrym psychologiem,popracowalibyście wspólnie nad zmianą niekorzystnych wzorców myślowych i wypracowaniu nowych,adekwatnych dla dorosłej osoby,która ma wpływ na siebie.Najlepiej zrobić taki porządek w przekonaniach ze specjalistą,gdyż otoczenie,w jakim obecnie jesteś z racji wieku,samo musi się starać przebić,by zaistnieć w dorosłym życiu,nie ma więc uwagi na tyle wolnej,by ją skierować na pomoc słabszym rówieśnikom.
Tak więc,zachęcam do kontaktu w ośrodkami lub osobami,które zawodowo pomagają młodym ludziom w podniesieniu samooceny.
Będzie dobrze.Serdecznie pozdrawiam.