Jak walczyć z zazdrością partnerki?

Witam jestem w zwiazku rok kocham moja dziewczyne lecz nie wiem co sie z nia dzieje kiedy mam wyjsc do moich znajomych ktorych ona juz zna moze nie tak dobrze bo sama robi tak zeby ich nie poznac bardziej.Zaczyna sie denerwowac przestaje sie odzywac kiedy ja pytam co sie dzieje zaczyna krzyczec ze nie wie co sie dzieje.Mam wrazenie ze ona sie bardzo w ich towarzystwie stresuje jest troche nie smiala ze swoimi znajomymi jest calkiem inna.Zaczyna mnie denerwowac ta sytuacja.

Szanowny Panie, opisuje Pan sytuację, w której najbardziej prawdopodobne są trzy scenariusze:

1. Partnerka doświadcza wzmożonych negatywnych emocji w otoczeniu Pana znajomych (być może lęk, złość, itp.) z powodów jej własnych mechanizmów psychologicznych;

lub

2. Partnerka doświadcza negatywnych emocji w sytuacji, gdy ma poczucie, iż "musi sie Panem dzielić" z innymi, Pana własnymi znajomymi;

lub

3.Specyfika zachowań Pana grupy: jej normy, sposób funkcjonowania, wewnętrzna dynamika, relacje, budzą w partnerce niepokój;

lub

4. Inne

Na etapie pytania w internecie nie da się bezspornie tego stwierdzić. Skoro partnerka jest zagubiona i nie wie co się dzieje, może potrzebować profesjonalnej pomocy, by dotrzeć do źródeł swojego dyskomfortu.

Pozdrawiam

Mgr Anna Kic Psycholog, Szczecin

To naturalne, że nie chce Pan rezygnować ze spotkań ze swoimi znajomymi pomimo zazdrości Pana dziewczyny. Przyczyn opisanej przez Pana sytuacji może być wiele - brak zaufania, niska samoocena, lęk o wpływ znajomych na związek itp. Być może warto pomówić z dziewczyną o powodach jej zachowania, dopytać co w tej sytuacji ją niepokoi, jakiej reakcji / jakiego wsparcia oczekiwałaby od Pana. Ponadto, z pewnością częstszy kontakt z Pana znajomymi pozwoliłby partnerce przełamać nieśmiałość i czuć się w ich towarzystwie znacznie swobodniej.
Pozdrawiam, AK