Jak poprawić pewność siebie?

Dzień dobry. Chciałbym zadać pytanie mianowicie nie mogę poradzić sobie w życiu towarzyskim. Nie wiem o czym mam rozmawiać z innymi ludźmi, brakuje mi zupełnie tematów do rozmów, zamiast żyć na zewnątrz żyje w swojej głowie i się wyłączam ciągle tylko się przyglądając jak inni potrafią z łatwością prowadzić konwersacje. Jak już chce coś opowiedzieć to często się zacinam, albo mówię poważnie bez ubarwiania, brakuje mi szybkiego doboru słowa, mam jakąś pustkę. Próbuję wtrącić do rozmowy swoje 3 grosze, ale zawsze kończy się to tym, że ktoś inny mnie przegada. Czuję się nieporadny i wycofuje się z relacji. Czytałem o aspołeczności, ale nie wiem czy to jest tego przyczyną, ogólnie mało co mnie interesuje, staram się na siłę zainteresować jakimiś tematami czy to sportem czy to tym co dzieje się na świecie, ale na nic to się zdaje. Mam wrażenie, że myślę wolniej od innych przez co życie ucieka mi przez palce i nie wiem jak skupić się na tym co dzieje się tu i teraz. Rozmowy sam na sam jeszcze jakoś zdają egzamin ale jak już dochodzi trzecia lub jakąkolwiek inna osoba to zawsze idę w odstawkę i w cień. Czy da się to jakoś zmienić?

Dzień dobry, z Pana listu trudno określić przyczyny takiego staniu. Zalecam konsultację u psychologa lub psychoterapeuty, który zada Panu szereg pytań i będzie w stanie pomóc Panu w tej sytuacji.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.